Як зміцнити імунітет в холодну пору
Слідкуйте за чистотою рук
Дуже дієвим способом уникнути інфекцій є дотримання звичайних гігієнічних процедур, в першу чергу, миття рук з милом. Але мити руки потрібно правильно - не менше 15-20 секунд (для порівняння - достатній час для приспівування знаменитої пісеньки "Happy Birthday To You").
Добре промийте та висушіть чистим сухим або одноразовим паперовим рушником. Мийте руки перед вживанням їжі та після відвідин туалету та громадських місць, тому що особливо багато мікробів скупчується на поверхні дверних ручок та поручнів.
Якщо ви не маєте під рукою мила та води - використовуйте дезінфікуючий засіб, який носіть із собою.
Інші прості способи профілактики розповсюдження інфекцій - це прикривання носа та рота чистою паперовою серветкою під час чхання та кашлю. Якщо немає хусточки або серветки, прикривайтеся рукою, намагаючись не торкатися при цьому очей, носа або рота.
Підтримуйте температуру тіла, не допускайте навіть короткочасних переохолоджень.
У холодних і вологих умовах важливо зберегти тепло тіла.
Для цього потрібно правильно одягатися, а саме дотримуватися принципу пошаровості, тобто одягатись, як цибулина.
Кожний шар одягу має певні функції та доповнює дію інших.
Перший шар - базовий: вентилює та відводить вологу (термобілизна). Це найближчий до тіла шар одягу, який відводить піт із поверхні тіла, залишаючи його сухим, не допускає переохолодження, зберігає корисне тепло, вентилює та має "дихаючі" властивості.
Цим функціям ідеально відповідає спеціальна термобілизна із синтетичних або із вмістом синтетичних тканин. Бавовна є поганим вибором для базового шару, оскільки поглинає піт і сприяє переохолодженню тіла.
Другий шар - ізолюючий. Цей шар одягу утеплює, захищає тіло від охолодження, зігріває у холодну погоду. Волога не затримується, а легко виводиться на поверхню, де вона випаровується або транспортується далі у третій шар.
Для цього шару дуже добре підходять товстий фліс та вовна, оскільки ці матеріали є хорошими ізоляторами тепла.
Третій шар - захисний (куртки, штани, костюми). Зовнішній шар захищає від несприятливих погодних умов. Він виконує функцію "щита" проти дощу, вітру та холоду.
Пропускає вологу тільки в одному напрямку - зсередини назовні, не перешкоджаючи нормальному диханню вашої шкіри. Вам не страшний ні вітер, ні дощ, ні сніг.
Для третього шару найкраще підходить водо- та вітронепроникний дихаючий зовнішній шар.
Бережіть кінцівки від переохолодження
Під час перебування на холоді відбувається природний перерозподіл крові з кінцівок до тіла, для забезпечення внутрішньої температури.
В результаті цього обличчя, ніс, вуха, шия, руки та ноги стають вразливішими до холодних температур. Тому не допускайте їх переохолодження: носіть вовняні рукавиці та дві пари шкарпеток.
Примітка. Звичайний газетний папір добре зберігає тепло, тому можна поверх шкарпеток обгорнути ноги одним шаром газети.
Взуття не повинне бути тісним, бо це перешкоджає нормальному кровообігу. Потрібно, щоб між ногою та взуттям залишався повітряний прошарок. На дно взуття необхідно постелити устілки із товстої повсті або фетру. Перед виходом на вулицю потрібно добре розтерти ноги, і вже після цього одягати шкарпетки.
Рукавиці. Що стосується зігрівання рук, то краще одягати не рукавички, де кожен палець знаходиться окремо, а рукавиці, де пальці зігрівають один одного.
Харчуйтесь так, щоб поповнювати запаси енергії та відновлювати сили.
Від того, як ви харчуєтеся та п'єте у сезон холодної погоди також залежить стан вашого здоров'я та імунітету.
Правильне харчування допомагає регулювати температуру тіла та забезпечує достатню кількість енергії для працюючих м'язів.
Тому харчування повинне бути таким, щоб енергії утворювалось більше, оскільки у холодну погоду обмін речовин підвищується, і для зігрівання та зволоження повітря витрачається більше енергії, ніж при звичайній температурі.
Збільшіть вживання білкової їжі.
Оскільки клітини імунної системи мають білкову структуру, необхідно вживати щодня достатню кількість якісного білку, тобто такого, в якому є всі незамінні амінокислоти.
Це, в першу чергу, білки тваринного походження: яйця, сир, молочні продукти, нежирне м‘ясо та птиця, риба, у тому числі, жирна морська, та рослинного - квасоля, горох.
Що стосується вуглеводів, які є джерелом швидкої енергії, то перевагу слід надавати так званим складним, тобто тим, які засвоюються поступово: свіжі овочі, фрукти, хліб з цільного зерна.
А прості вуглеводи, такі, як білий цукор, вироби з білого борошна, потрібно максимально обмежити, а ще краще - зовсім не вживати, оскільки нічого, крім порожніх калорій вони не дають.
Ні в якому разі не треба забувати про корисні натуральні жири, які забезпечують організм тривалою енергією: тваринні - молочні продукти, м'ясо, сало, жирна морська риба та рослинні - олії (оливкова, лляна, рапсова) і різноманітні горіхи та насіння.
Продукти харчування, які перенасичені шкідливими транс-жирами та сіллю, такі як чіпси, сухарики, готові кондитерські вироби, особливо з кремом, вживати не варто.
Не починайте свій день без повноцінного сніданку.
Сніданок "запускає" весь денний обмін речовин і тому пропускати його ні в якому разі не слід. Ідеальний сніданок: 2 варені яйця із пучком зелені, бутерброд з цільнозернового або висівкового хліба, 2 шматочки твердого сиру, жменя волоських горіхів та чашка кави з молоком.
Обідайте гарячою та білковою їжею.
В обід дуже важливо не їсти всухом'ятку, а спожити гарячий суп та м'ясо чи рибу й овочі. Вечерею можуть бути шматок м'яса, салат із капусти та цибулі, та 1 зубчик часнику.
Використовуйте енергетичні властивості курячого бульйону.
Між основними прийомами їжі перекушуйте бутербродами із сиром та чашкою гарячого курячого бульйону, посипаного дрібно порізаною зеленню та приправленого чорним та (або) червоним перцем чилі.
Бульйон - це джерело незамінних амінокислот, які необхідні для відновлення організму, він дає енергію та відновлює сили.
Перець чилі містить речовину капсаїцин, яка стимулює теплові рецептори і створює відчуття тепла в організмі та сприяє утворенню ендорфінів у мозку, які покращують настрій.
Солодощі повинні бути енергетичними.
Чорний шоколад із гарячим чаєм можуть бути найкориснішим десертом під час перебування на холоді.
Пийте достатньо рідини.
Під час холоду підвищуються витрати вологи, тому для попередження зневоднення тіла потрібно не забувати пити. Але якщо ви є любителем чорної кави, то прийом її повинен бути обмежений однією-двома чашками, оскільки кава прискорює виведення води з організму.
Поповнювати запаси рідини краще зеленим чаєм, чорним чаєм з молоком, настоєм шипшини, натуральними компотами, узваром, журавлиновим морсом та трав'яними чаями. Варення з калини, малини, обліпихи, мед додавайте замість цукру.
Вживати напої слід у гарячому та теплому вигляді.
Ні в якому разі не пийте холодні напої, у тому числі шипучі газовані солодкі, оскільки вони сприяють охолодженню організму та затруднюють перетравлювання їжі.
Зігріваючий шоколадний чай на сніданок. Заваріть міцний чорний чай. В ще гарячий чай покладіть невеличкий шматочок вершкового масла, трохи чорного шоколаду і кориці на кінчику ножа. Настоюйте 1-2 хвилини.
При замерзанні, втомі, упадку сил можна приготувати запашний, смачний, зігріваючий та енергетичний безалкогольний напій.
Рецепт: Заваріть свіжий чорний чай, без ароматизаторів та добавок, із розрахунку чайна ложка на склянку чаю. Закрийте кришкою та дайте настоятись 5-7 хвилин.
Налийте у чашку свіжозаварений чай (гарячий!). Додайте щіпку меленої кориці та імбиру. За бажанням можна покласти у чашку шматочок лимона і 1-2 чайні ложки меду. Перемішайте та дайте настоятися.
Лимон містить вітамін С, мед має зігріваючі та протимікробні властивості, містить багато цінних вітамінів, мінералів та біологічно активних речовин.
Кориця має антимікробні та антиоксидантні властивості, а екстракти та ефірна олія кориці здатні попереджувати простудні захворювання. Сильними антимікробними та дезинтоксикаційними властивостями володіє імбир.
При болі у горлі, нежиті та ГРВІ свіжий імбир допоможе захиститися від захворювання. Для цього його потрібно очистити від шкірки, відрізати малесенький шматочок та посмоктати. Завдяки дуже вираженим антимікробним та противірусним властивостям ефірних олій імбир успішно лікує захворювання носоглотки.
Використовуйте алкоголь не всередину, а ззовні - для розтирань кінцівок.
При вживанні всередину алкоголь розширює судини, збільшує втрати тепла організмом і притупляє чутливість до холоду, а це сприяє переохолодженню. Але алкоголь може допомогти попередити переохолодження, якщо ним розтерти кінцівки, а потім одягнути теплі рукавички.
Вживайте їжу, багату вітамінами та мінералами.
Щодня потрібно вживати їжу, багату вітамінами С, групи В, мінералами та продуктами, які мають противірусні та антимікробні властивості: часник, цибулю, хрін, червоний перець чилі, імбир. Часник та цибулю найкраще поєднувати з салом та висівковим або цільнозерновим хлібом.
Зігрівайтеся рухом.
При тривалому перебуванні на холоді організму потрібно час від часу розминатися: поприсідати, помахати руками, пострибати, розтерти коліна, долоні та ступні - це покращить кровообіг та дасть змогу імунним клітинам краще циркулювати в організмі, що, в свою чергу, підвищує його опірність простудам та захворюванням.
Бережіть шкіру та слизові від переохолодження та обвітрювання.
При тривалому перебуванні на холодному повітрі шкіра втрачає вологу, обвітрюється і на ній з'являються мікротріщинки, через які може потрапити інфекція. Для запобігання цьому вранці потрібно змащувати шкіру обличчя живильним жирним кремом, який містить вазелін - він не дає випаровуватись волозі та зберігає шкіру еластичною.
З найпростіших кремів це "Спемацетовий", який також містить ланолін - натуральний віск, отриманий з шерсті овець. Для захисту слизової губ потрібно використовувати жирну гігієнічну помаду.
Відновлюйте сили за допомогою сну.
Останньою порадою у профілактиці сезонних захворювань є достатній сон. Його тривалість повинна визначатись вашим самопочуванням: комусь потрібно 6 годин, а комусь і 8 буде недостатньо.
Кожна година сну дає можливість організму виробляти додаткове тепло. Перед засинанням можна розтерти ступні ніг в'єтнамським бальзамом, або його ще називають "Зірочка", а вже після цього одягнути шкарпетки - це покращить циркуляцію крові та зігріє ноги.
Шкарпеток має бути не менше двох - ті, що ближчі до тіла, з синтетичною ниткою, для кращого збереження тепла, і зовнішні - з натуральної вовни, товсті. Для легшого засинання корисно випити склянку гарячого молока або липового чаю.
Примітка: які продукти мають зігріваючі властивості
Спеції: кориця, фенхель, аніс, гвоздика, кардамон, чилі, часник та імбир.
Продукти тваринного походження: баранина, телятина, курка.
Крупи: гречка та вівсянка.
Молочні: сири, у тому числі із пліснявою, сметана, козяче молоко.
Овочі: хрін, цибуля.
Фрукти: родзинки та курага.
Горіхи: грецький, кеш'ю.
Напої: імбирний чай та чай із фенхелю.
Скористайтесь цими простими порадами, щоб вберегтись від простуд та грипу, і використати осінньо-зимовий час для власної та суспільної користі.
Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог