Миготлива аритмія: що це за порушення серцевого ритму, які його симптоми та лікування

Катерина Хорощак — 6 листопада 2020, 10:10

Миготлива аритмія — один з найбільш розповсюджених видів серцевих аритмій, пише на Facebook ексочільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун.

Вона зустрічається майже у 1% населення світу, а його частота сильно збільшується з віком.

У віці понад 40 років миготлива аритмія загрожує кожній четвертій людині. Про це важливо знати, адже миготлива аритмія у 3-5 разів збільшує ризик інсульту.

Ось що потрібно знати про цей вид серцевої аритмії.

Фото: motortion/Depositphotos

Як виникає таке порушення серцевого ритму?

Частота пульсу людини у стані спокою має бути від 60 до 100 ударів на хвилину.

Однак, в деяких випадках пульс стає неритмічним, а його частота може сягати понад 100-120 ударів на хвилину.

Людині здається, що її серце починає сильно калатати або стукати.

Іноді буває навпаки — пульс стає надто повільним, його частота зменшується до 50 чи навіть менше ударів за хвилину. Такий стан називають серцевою аритмією.

Миготлива аритмія (або ж фібриляція передсердь) — досить поширений вид серцевих аритмій.

Що притаманне миготливій аритмії?

При цьому розладі ритмічні скорочення верхніх камер серця (передсердь) замінюються неефективним тріпотінням, під час якого частина крові залишається у серцевій камері.

Внаслідок цього кров може застоюватися і утворювати згустки — тромби.

Ці тромби серце "вистрілює" як ракети під час салюту.

Якщо кров’яний згусток утворився у лівому передсерді, є висока ймовірність того, що він може потрапити у судину мозку, блокувати її та спричинити ішемічний інсульт.

Ризик інсульту — як при постійній формі миготливої аритмії, так і при нападах, що тривають не менше 30 секунд, — зростає з віком, а також у разі наявності інших чинників ризику, зокрема підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету, серцевої недостатності чи перенесеного інсульту або ТІА (транзиторної ішемічної атаки).

Діагностика миготливої аритмії

Щоб не пропустити миготливу аритмію, корисно стежити за своїм пульсом, намацавши його на руці чи на шиї.

Але діагноз миготливої аритмії можна встановити лише за допомогою електрокардіограми (ЕКГ).

У тих випадках, коли людина має миготливу аритмію постійно, достатньо один раз зробити ЕКГ. Проте інколи ця аритмія трапляється лише часом як напад, що триває від кількох секунд до кількох днів.

Окрім нерегулярного пришвидшеного чи уповільненого серцебиття, при миготливій аритмії людина може відчувати запаморочення, сильну втому, задишку, біль у грудях.

Іноді миготлива аритмія не викликає жодних симптомів, і людина навіть не підозрює, що має її. У деяких людей напади стаються вночі під час сну, і людина про це нічого не знає.

У разі, коли миготлива аритмія трапляється нападами, однократна ЕКГ може її не виявити.

Тому фахівці проводять так званий холтерівський моніторинг ЕКГ, тобто записують ЕКГ від кількох діб до кількох тижнів чи навіть місяців.

Особливо таке дослідження важливе для пацієнтів, які перенесли інсульт, і в яких підозрюють миготливу аритмію, проте вона ще не була підтверджена за допомогою ЕКГ.

У випадку гострого інсульту холтерівський моніторинг рекомендовано проводити як мінімум протягом 72 годин.

Для того, щоб зробити одноразовий чи тривалий запис ЕКГ, слід звернутися за направленням до сімейного лікаря. Цю послугу можна отримати безоплатно.

Які лікарські засоби призначають, аби зменшити ризик інсульту?

Фахівці можуть призначити різні групи ліків: для нормалізації ритму серця, для нормалізації кров’яного тиску, сечогінні засоби, якщо є схильність до затримки рідини.

Проте знизити ризик інсульту і ризик тяжких наслідків після перенесеного інсульту можуть лише ліки для розрідження крові.

Вони бувають двох видів: антиагреганти (наприклад, ацетилсаліцилова кислота) та антикоагулянти (новітні прямі пероральні засоби або варфарин).

Лікар має призначити варфарин, якщо в пацієнта є механічний протез серця; помірний чи тяжкий стеноз (звуження) двостулкового мітрального клапана серця або ж тяжка ниркова недостатність. У такому випадку обов’язково потрібно регулярно робити аналізи, щоб оцінювати згортання крові.

У більшості людей показник міжнародне нормоване відношення (МНВ) потрібно підтримувати у межах від 2,0 до 3,0. Нерідко робити це буває досить складно.

Якщо ж людина вживає нові пероральні антикоагулянти (апіксабан, дабігатран, ривароксабан), регулярний лабораторний контроль згортання крові проводити не потрібно. Крім того, нові засоби є значно безпечнішими за варфарин і значно рідше викликають ускладення.

Чи всім людям з миготливою аритмією потрібно вживати антикоагулянти?

Якщо в людини немає інших факторів ризику інсульту, крім миготливої аритмії, вживати антикагулянти чи антиагреганти не потрібно.

Для оцінювання цього ризику кількісно існують спеціально розроблені шкали, якими користуються сімейні лікарі.

Для того, щоб зменшити ризик кровотеч у разі лікування антикоагулянтами, варто:

 • обирати найбільш безпечний лікарський засіб,
 • підтримувати нормальний рівень артеріального тиску (менше ніж 140/90 мм рт.ст.),
 • приймати комбінацію ліків, як-от антигіпертензивних засобів та статинів задля профілактики атеросклерозу,
 • уникати тривалого вживання нестероїдних протизапальних засобів (не перевищувати одного-двох тижнів),
 • уникати одночасного вживання антикоагулянтів та антиагрегантів (зокрема, ацетилсаліцилової кислоти), якщо для цього немає особливих підстав (це питання слід обговорити з лікарем),
 • регулярно відвідувати лікаря та робити необхідні аналізи.

Якщо ви не можете вживати антикоагулянти, фахівець може запропонувати вам процедуру, яка називається закриття вушка лівого передсердя.

Вона дає змогу помістити спеціальний фільтр у лівому передсерді, де утворюється більшість згустків при миготливій аритмії.

Таке хірургічне втручання є варіантом для людей, які не можуть тривало лікуватись антикоагулянтами, через дуже високу ймовірність кровотеч.

Ще одним методом відновлення нормального серцевого ритму є вже згадана кардіоверсія. Зазвичай вона здійснюється шляхом направлення струму в серце через електроди, які розміщують на грудях.

Цю процедуру виконують в лікарні амбулаторно, тобто в той же день ви можете повернутися додому.

Також кардіоверсію можливо зробити за допомогою ліків, але в такому разі відновлення ритму займатиме трохи більше часу.

Пам’ятайте, що здоровий спосіб життя може покращити здоров’я серця та зменшити ризик розвитку миготливої аритмії.

Що допоможе зменшити ризик інсульту:

 • регулярні фізичні навантаження,
 • збалансований раціон з достатньою кількістю фруктів, овочів та цільного зерна, молочних продуктів з низьким вмістом жиру,
 • обмеження кількості солі, тваринних та трансжирів,
 • зважування та вимірювання артеріального тиску,
 • а також відмова від куріння та зловживання алкоголем.

Вас також може зацікавити:

Які послуги для пацієнтів з інфарктом чи інсультом – безкоштовні. Пояснення НСЗУ

14 міфів про інсульт, про які варто знати кожному. Пояснює лікар-невролог

Чому "корвалол-валідол" не врятує від серцевого нападу. Пояснює Супрун

8 фактів, які ви повинні знати про серцеву недостатність

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні