Привіт від Далай-лами XIV в Києві
В галереї "Лавра" відкрилася незвичайна виставка: життя Далай Лами XIV-го та його оточення очима київського фотографа Лесі Мальскої. На світлинах Далай-лама не тільки розповідає, а й показує зуби, знімає взуття, їсть. Тобто поводиться як нормальна людина. Його співгромадяни показані у всій красі: бабусі зі зморшками, з яких можна складати малюнки та бачити хрестики чи дерева, надзвичайно правильні риси обличчя у дітей.
Три тисячі фотографій було зроблено ще восени минулого року. Для оприлюднення авторка відібрала сімдесят чотири. Виставка мала відбутися раніше, але чекали вдалого місця. Ще - побоювалися, що виставку може заборонити КНР, бо таке вже неодноразово було. Слідкували за подіями в Тібеті.
Бути знайомим з самим Далай-ламою - тобто з проявом і втіленням Будди на землі - це дуже почесно і в сучасному розумінні навіть круто. В свої часи родина Уми Турман тісно товаришувала з ним. І Далай-лама колисав маленьку Уму. Що, разом з талантом та силами, додало їй вдачі на майбутнє. Повернувшись з резиденції Далай-лами, Володимир Кличко розповідав, що відчув особливе просвітлення.
Звичайно, просто так київські фотографи до резиденції Його Святості не їздять - Леся потрапила туди у складі знімальної групи фільму Віталія Манського про один день з життя Далай-лами. Вона дивувалася, що буддистські монахи напрочуд щедрі - після служінь роздавали людям гроші, їжу. А ще - провели службу, яка дарує 12 років життя, і роздали таблетки довголіття.
Леся Манська була настільки вражена добротою та енергетикою і місця, і людей, що там живуть, що вирішила збирати ініціативну групу для повторної поїздки. Тим більше, що сам Далай-лама виявив бажання ще раз зустрітися з українцями.
На особисті аудієнції до Далай-лами приїжджають різні відомі люди - порадитися щодо життя. Філіп Кіркоров якось спитав в нього: "Шоу-бізнес такий бридкий та брудний, як чинити опір, як не пити і не палити, як опиратися спокусам? Як взагалі вижити в цьому шоу-бізнесі?" На що Далай-лама відповів: "Не знаю - в мене нема конкурентів". Цю історію як анекдот розповідав сам монах, а нам переказала знімальна група.
По секрету Леся розповіла, як Далай-лама читав її думки. "Після зустрічей, на яких я ще перекладачем була, повернулася в свій номер, а там літав комар. І от він дзижчить і дзижчить, а я ж на зустрічах наслухалась - про милосердя, про те, що не можна чіпати навіть жучка... От і мучусь - а знаю ж, що комарі там малярійні! Врешті решт, я його таки вбила! Дуже через те хвилювалась.
А наступного дня Далай-лама і каже, зовсім так несподівано: "Звичайно, не можна наносити шкоди нікому і нічому, але от, наприклад, комарі тут малярійні, тому це не буде провиною його вбити". Уявляєте?!
А потім ще було: питаю у товариша, що може наснитися Далай-ламі, він же ж не просто людина, він майже Будда! От сидимо і не знаємо, чи сняться йому взагалі якісь сни. І що ви думаєте? Приходить на ранок він на зустрічі і розповідає, що йому цієї ночі наснилися його реінкарнації і місця, де він тоді був, що там були гори, він по них йшов і було дуже красиво! Я після цього вирішила намагатися контролювати свої думки!"
Після таких оповідей багато українців захочуть поїхати до резиденції Далай-лами. Втім, всіх охочих Леся з собою брати не збирається. "Нас зібралося вже зараз декілька... Ну, звичайно, я не буду вішати оголошення в Інтернеті. У людей мають бути особливі питання до нього, він же питав нас, чи є питання в українських людей. Мене довго вмовляла взяти з собою моя власна сестра, але я їй відмовила! Я думаю, що це мають бути люди, які дійсно зацікавлені".
Втім, як говорять мудреці: "Якщо ти прийшов сюди, значить, це тобі потрібно". Тож, кому потрібно на аудієнцію до Далай-лами - той все одно туди потрапить.
Автори фото: Леся Мальська та Жорж Ентузіастов