Мега-проект Катерини Ющенко: старт за рік до фінішу

Річне затишшя довкола наймасштабнішого благодійного проекту України дало життя припущенням про не зовсім чесне поводження з зібраними всією країною коштами. У російській пресі навіть з'явились недвозначні натяки на "благодійну аферу".

"Проект продовжується, проект існує. Він нікуди не зник, він не закритий. Він просувається складними шляхами українських реалій", - намагається заспокоїти журналістів голова наглядової ради фонду "Дитяча лікарня майбутнього" Андрій Мірошниченко.

На столі перед ним - великі стоси документів. На їх збір фонд, очолюваний дружиною президента, витратив два роки. Урочисто перед камерами Мірошниченко передав документацію керівнику Державного управління справами Ігорю Тарасюку - саме його установа тепер займатиметься будівництвом "Дитячої лікарні майбутнього".

Чужі гроші

На будівництво лікарні, де зможуть лікуватись важкохворі діти, яким нині не можуть надати допомогу українські фахівці, були мобілізовані всі благодійницькі ресурси. У 2007 році пройшов всеукраїнський телемарафон, під час якого українці, переславши смс на вказаний номер, перераховували 5 гривень на будівництво лікарні майбутнього.

РЕКЛАМА:

Олігархи теж "скинулись" по декілька мільйонів доларів, але необхідної кількості коштів, організатори акції так і не зібрали. Тепер ще й виявилось, на рахунках фонду не 262 мільйони гривень, як було задекларовано раніше, а лише 116,769 млн. При тому, що необхідно 600 мільйонів!

Андрій Мірошниченко передає керівнику ДУС Ігорю Тарасюку стоси документації на проект
Керівники фондів "Україна 3000" та "Дитяча лікарня майбутнього" обережно заявляли, що є благодійники, які не виконали своєї обіцянки. Вони спочатку відмовлялись повідомити прізвище тих, хто "недобросовісно попіарився", та потім заявили - це, зокрема, "Індустріальний союз Донбасу".

Корпорація у своєму листі на ім'я фонду обіцяла дати на "лікарню майбутнього" 15 мільйонів доларів, але досі не підписала з організацією жодної угоди з цього приводу.

Цікаво, що керівник ІСД Сергій Тарута є членом опікунської ради програми "Дитяча лікарня майбутнього".

В інтерв'ю "Українській правді" Тарута сказав, що не задоволений розвитком цього проекту та його прозорістю. Тому "Індустріальний союз Донбасу" погодився не виділяти гроші напряму, а закупляти готову продукцію відповідно до потреб проекту.

"У мене є чисельні претензій по багатьом напрямкам. Ми справді виділили 15 мільйонів на лікарню майбутнього, але нічого не перерахували, оскільки не отримали повністю всю необхідну специфікацію на обладнання", - сказав Тарута.

Насправді багато хто з топ-спонсорів проекту критично оцінює його ефективність, але тільки Тарута наважився говорити про це вголос. (Зокрема, Віктор Пінчук в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" в червні 2008 сказав, що відмовився переводити кошти для фінансування іншого проекту - дочки президента "Зігрій дитину любов'ю" - але погодився особисто побудувати житло для багатодітних родин.)

За словами керівництва фонду "Дитяча лікарня майбутнього", інші спонсори, окрім "Індустріального союзу Донбасу", в рамках узгоджених графіків виконують свої зобов'язання.

"Зараз на всіх депозитних і поточних рахунках фонду 99 мільйонів 961 тисячі 966 гривень. Крім того, що ми отримали під час телемарафону, були нараховані відсотки за депозитами в розмірі 18 мільйонів 910 тисяч з копійками. Також за цей час було витрачено 16 мільйонів 515 тисяч. Практично вся ця сума, близько 15 мільйонів, була витрачена на проектні і вишукувальні роботи", - відзвітувався Мірошниченко.

Він запевнив, що гроші благодійників ніхто не чіпав, адже поки що всі витрати покривали відсотки по депозитах.

Кошти на лікарню майбутнього зберігаються в "Трансбанку", який сьогодні посідає аж 78 місце в рейтингу банків за розміром їхніх активів.

Такий вибір на користь аутсайдера у фонді пояснюють тим, що "Трансбанк" став першим благодійником, який виділив перший мільйон. Тож було вирішено: він заслуговує на те, щоб отримати на свої рахунки в обслуговування у сто крат більшу суму. Яка, відповідно, швидко дозволить повернути витрачені гроші.

А кулуарно розповідають зовсім іншу версію: просто власник банку Володимир Костерін перебуває у дружніх стосунках з Мірошниченком, а тому для отримання такого клієнту зі 100 мільйонами найпершим зголосився виділити гроші.

Проект будівлі від британсько-французького консорціуму BDPGroupе
На запитання "Української правди. Життя", у якій валюті зберігаються кошти, Мірошниченко відповів: "У гривнях. Іншої законодавчої можливості для благодійних організацій немає. За кордоном забороняється вкладати в інвестиційні проекти, в Україні обмеження тільки депозитними рахунками. Ми зберігаємо їх там, отримуємо відсотки".

Тепер очевидно, що інфляція "з'їла" майже половину зібраних на лікарню майбутнього коштів. Хоча Мірошниченко заспокоює, що "відбувається зворотній процес".

"З однієї сторони, знецінюється гривня. Але, з іншого боку, ще в більшій пропорції зменшується вартість будівельних робіт та будівельних матеріалів. Тому якщо зараз перераховувати на натуральні величини будівельних робіт, то у нас проект здешевлюється", - додав голова наглядової ради фонду "Дитяча лікарня майбутнього".

Мірошниченко переконує, що попри банківську кризу проблем зі зняттям грошей виникнути не повинно. У "Трансбанку" нам повідомили, що юридична особа може без проблем перевести всі кошти з депозитного рахунку на поточний. Але у фонді вирішили перестрахуватись. Відповідно до узгодженого графіку, гроші частково будуть переведені в інші банки.

"В першу чергу, це державні банки", - заявив Мірошниченко.

Місце будівництва змінити не можна

На початку благодійної акції організатори переконували: перші пацієнти зможуть лікуватись у "лікарні майбутнього" вже у березні 2009 року. Тепер очевидно, що в цей час може лише розпочатись будівництво.

Первісно ділянка під проект Катерини Ющенко безпосередньо розташовувалась на території VIP-лікарні "Феофанія". Але виявилось, що через це під знесення підлягають сотні реліктових дерев. Тому влітку минулого року було ухвалено рішення про перенесення лікарні майбутнього на інше місце.

Однак проти будівництва на новій ділянці, яка знаходиться в 500 метрах від попереднього варіанту, виступали у астрономічній обсерваторії. Там запевняли, що будівельні роботи можуть зашкодити чутливому обладнанню. Проте з цього конфлікту фонд вийшов переможцем: 19 лютого Київська міська рада проголосувала за виділення майже 11 гектарів під лікарню майбутнього на вулиці Академіка Заболотного, 21.

Друге дихання проекту: На малюнку праворуч (виділене жовтим) – місце, де має розташуватись "Дитяча лікарня майбутнього". Попередній варіант її дислокації зображений червоним
Розпочати будівництво лікарні планується вже у березні цього року. Згідно з попередніми домовленостями, фонд брав на себе зобов'язання профінансувати проектування лікарні та забезпечення її медичним устаткуванням, підготовку фахівців. А держава в особі Державного управління справами (яке є замовником лікарні) мала за державний кошт збудувати споруду.

Та виявилось, що у бюджеті 2009 року на це будівництво виділено 0 гривень.

"Ми повинні розпочати будівництво, щоб показати, що процес іде і не ставити під сумнів реалістичність цього проекту", - бідкаються у фонді.

Тому договір поміняли. Оплачувати будівництво фундаменту та усі першочергові роботи тепер буде Фонд, а будувати - ДУС.

"Ми розраховуємо збудувати за півтора-два роки для того, щоб цю лікарню повністю можна було віддати під монтування та обладнання", - сказав керівник ДУС Ігор Тарасюк.

Якою насправді буде доля цього благодійного проекту, гроші на який виділялися під прізвище президента - важко спрогнозувати. Адже увесь 2008 рік фонд не організовував нових акцій по збору коштів на будівництво і займався бюрократичною тяганиною. А фінансів як не вистачало, так і не вистачає.

Мірошниченко повідомив, що зараз ведуться активні переговори з міжнародними організаціями про підтримку проекту. А як тільки економічна ситуація в країні трохи покращиться - у Катерини Ющенко знову візьмуться за збір коштів. Хоча так і не зрозуміло, чому увесь минулий рік кошти на "лікарню майбутнього" збільшились лише на відсотки по депозитах.

Усе це дедалі більше нагадує ефект чогось, до чого втратився інтерес. Не виключено, що Катерина Ющенко, звикнувши бачити, наприклад, ефективний збір коштів американських президентів протягом передвиборчої кампанії, не підозрювала, що їй вдасться акумулювати лише п'яту частину необхідної суми в Україні. А постійні скандали взагалі могли охолодити її запал.

Тепер гроші благодійників намагаються якомога скоріше освоїти, щоб продемонструвати, що зведено бодай перший поверх споруди. Ймовірність відкриття лікарні для маленьких пацієнтів зменшується прямо пропорційно з наближенням кінця президентських повноважень Віктора Ющенка.

Не секрет, що багато хто з олігархів виділяв кошти, розраховуючи на лояльність глави держави. Тож після відставки Ющенка у них просто зникне мотивація й надалі фінансово підтримувати проект.

Читайте також на "Економічній правді": Для кого Ющенко будує "Лікарню майбутнього"?

Усі фото з сайту Фонду "Україна 3000" та офіційного сайту президента

Реклама:

Головне сьогодні