Нові правила для любителів смалити цигарки
Життя українських курців стане важчим. У п'ятницю президент Віктор Ющенко підписав зміни до закону про боротьбу з палінням.
З моменту їх опублікування (днями) будуть скасовані написи, покликані залучити нових курців, запевнивши їх у мінімальній шкоді здоров'ю - "з низьким вмістом смол", "легкі", "дуже легкі", "м'які", а на пачках з'являться нові та помітніші маркування.
Також з'явиться відповідальність для юридичних осіб: якщо в кав'ярні не буде виділено спеціальне місце для курців, хазяїн закладу може бути оштрафований на суму від 1000 до 10 000 гривень.
Але найголовніше нововведення для курців - уже визначено конкретні місця, де не можна палити (раніше було лише загальне визначення "громадські місця", до яких, приміром, у Києві зараховували зупинки, підземні переходи, під'їзди і стадіони).
Соціальна реклама проти паління бразильської громадської організації AEDSF |
Серед серйозних нововведень - заборона на паління в потягах (тобто в тамбурах), таксі, на дитячих майданчиках.
Разом з тим виникає питання: як, наприклад, "Укрзалізниця" контролюватиме, щоб у тамбурах не палили? На це питання в МВС відповіли, що за цим стежитиме лінійна міліція. Вона і буде складати протоколи за порушення закону.
Втім, дуже часті випадки, коли охоронці порядку ігнорують людей, що палять у переходах метро. Разом з тим слід відзначити і винятки.
"Українська правда. Життя" одного разу (!) була свідком того, як у переході на станції метро "Палац Україна" лінійний постовий попросив вийти на вулицю хлопця одразу ж, щойно той почав прикурювати сигарету.
Таксисти у свою чергу не знають, як заборонити клієнту не палити. "Якщо клієнт дуже хоче палити в машині, звичайно ми це дозволяємо, оскільки були випадки, коли пасажир відмовлявся їхати, почувши, що палити не можна", - розповів таксист В'ячеслав.
"Тепер точно будуть запитувати. І думаю, що навряд чи їм будуть відмовляти. А штрафувати будуть не нас, а їх, оскільки закон карає їх як порушників", - додав він.
Головним болем для міліції тепер стануть і дитячі майданчики. Адже не секрет, що більшість батьків, що вигулюють малечу, - палять. Одна з опитаних мам Тетяна сказала, що як палила, так і палитиме далі.
"Дітям це не шкодить - вони гуляють далеко від місця, де я зазвичай знаходжуся. А бігати, наприклад, додому щораз, коли хочеться палити - це нереально", - вважає вона.
Американська кампанія проти паління |
Незважаючи на конкретні місця, де не можна диміти, старе визначення "громадські місця" теж залишається в силі. За законом, у кожному селі або місті їх визначають місцеві ради. Ці локальні "вказівки" і є опорною точкою для правоохоронців у питанні штрафу.
Начальник прес-центру столичної міліції Володимир Поліщук розповів, що тільки в 2008-му році було оштрафовано близько 10 000 порушників, що димлять.
Найцікавіше, що можливо вже восени мінімальний штраф за порушення правил паління збільшать з 17 до 255 гривень (зараз - від 17 до 85 грн.). За відповідні зміни в адмінкодекси повинні проголосувати депутати.
Де тепер не можна диміти
З моменту опублікування закону про нові зміни паління буде заборонено:
у громадських місцях, за винятком спеціально відведених для цього місць. Перелік громадських місць визначається місцевими радами. Зазвичай це:
лікарні, поліклініки
навчальні заклади
спортивні споруди (у тому числі стадіони)
заклади культури й освіти (театри, кінотеатри і т.п.)
зали очікування на залізниці, авто- і аеровокзалах
підземні переходи
зупинки громадського транспорту
громадський транспорт, включно з маршрутними таксі, потягами і міжміськими автобусами
дитячі майданчики
У готелях, кафе повинні бути мінімум 50% місць (номерів) для тих. Хто не палить.
Вимоги до дизайну пачок:
Заборонено написи на пачках "з низьким вмістом смол", "легкі", "дуже легкі", "м'які" і їхні аналоги на інших мовах.
На одній стороні пачки повинен бути напис (не менше 15% площі) - "Паління вбиває". На іншій стороні - один з 10 написів: "Паління викликає рак легень", "Паління викликає залежність від тютюну - не починайте палити", "Курці помирають рано", "Паління викликає старіння шкіри", "Паління зменшує здатність жінок народжувати дітей", "Відмова від паління значно зменшує ризик небезпечних серцевих захворювань і хвороби легень", "Паління руйнує артерії, викликає серцеві напади та інсульт", "Паління може викликати раптову і хворобливу смерть", "Паління під час вагітності шкодить вашій дитині", "Паління псує сперму і може призвести до імпотенції".
У пачках повинні бути листівки про шкоду паління.
Забороняються: виробництво і продаж іграшок, цукерок у формі пачок сигарет, акції за участю тютюнових виробів ("обміняй свою пачку на дві інших" і т.п.).
З 2010 року заборонять поштучну реалізацію тютюнових виробів (крім сигар).
З 2011 року збільшать попереджувальні написи на пачці сигарет з 30% до 50% площі поверхні пачки + обов'язкове зображення наслідків паління.
Мінімальний штраф за паління в неналежному місці - від 255 грн. (питання буде розглядатися восени в змінах до Адмінкодексу). Зараз 17-85 грн.
"Виросте кількість хабарів"
Законодавці по-різному ставляться до прийнятих змін. Наприклад, запеклий курець Тарас Чорновіл каже, що кидати палити не збирається: "Я зроблю це, коли захочу сам, а не через незграбних законодавців. Закон нерозумний, у ньому закладена така ж ідеологія, як в американському сухому законі, що призвів до розгулу мафії".
"Розумніше було б, наприклад, зробити на стадіонах сектори для курців і тих, хто не палить, а не повністю заборонити. У тому вигляді, в якому закон підписано президентом, він лише відкриває шпаринки для корупції. Кількість хабарів виросте, а число курців залишиться як і раніше", - вважає депутат.
У свою чергу член фракції БЮТ Валерій Писаренко позитивно сприйняв цей закон і доповнення до нього. "Я сам не палю і іншим не раджу. Найстрашніше, що палять діти і їх з кожним роком все більше. Може, хоч цей закон сповільнить поширення тютюнового зла", - вважає депутат.
За матеріалами газети "Сегодня"