"Він пішов на партизанство заради дітей". Історія дитячого будинку сімейного типу, батька якого вбили росіяни
3 березня 2022 року близько 10:00 життя родини Савченків із села Білка на Сумщині розділилося на "до" і "після". Того дня зник 45-річний Микола Савченко.
Дружина Людмила із шістьма прийомними дітьми не знала, де він, аж до 21 березня, коли Миколу знайшли вбитим.
На тілі були сліди катувань, кульових поранень – у голову і серце.
Уже значно пізніше рідні довідаються, що Микола допомагав Збройним Силам України – передавав дані про пересування ворожої техніки. За це його й убили.
Людмила та Микола Савченки разом із онукою Людмили. Архів родини |
Ми приїхали до Людмили восени 2023 року. Нині вона вчиться жити без Миколи. Жити заради дітей, про яких він так мріяв.
***
Неділя – чи не єдиний день тижня, коли Людмила разом із дітьми мають багато вільного часу. У будинку чути дитячий сміх і жваві розмови. Родина планує наступний тиждень. Графік на будні тут такий: підйом о 7:00, далі сніданок, збори до школи; зробити уроки та відвідати гуртки – з 14:00 до 17:00.
"У мене спина не висихає – постійно у русі", – усміхається Людмила.
Людмила Савченко разом із шістьма прийомними дітьми. Фото Руслана Довбні |
Їй 55 років. Поряд із дітьми вона усміхнена. Волю смутку дає, коли наодинці.
"Іноді думаю навіть – аби тільки спати швидше вкласти. Щоб не бачили і не чули моїх сліз", – зізнається Людмила, коли говоримо вдвох.
У цьому домі вона мешкала ще з першим чоловіком. Після розлучення викупила частину будинку і продовжила тут будувати життя.
Будинок родини Савченків. Фото Руслана Довбні |
Познайомилась із Миколою Савченком. Пригадує, що покохала його за добре серце і працьовитість.
"Коля захоплювався електромеханікою. Йому все одно було, що робити – телефон, телевізор, лампочку, розетку, проводку. Це для нього була праця на одну хвилину. Усі пенсіонери з вулиці йшли до нього – Коля мені те, Коля мені це треба зробити, подивитися. Він усім допомагав", – пригадує Людмила.
Микола Савченко. Архів родини |
Коли пара почала жити разом, у жінки вже було двоє синів від попереднього шлюбу. Микола опікувався ними як рідними, каже Людмила.
"Одному було 10, іншому – 7. Ми їх виростили, дали освіту. Старший став будівельником, молодший – військовий. Він на фронті. Старший перед війною поїхав у Польщу, але планує повертатися, щоби йти боронити Україну", – каже Людмила.
У січні 2022 року Людмила і Микола відзначили 25 років спільного життя.
Микола Савченко разом із Людмилою та колегами. Архів родини |
"Він просто марив дітьми"
У дитячому будинку сімейного типу, яким тепер опікується сама Людмила, зростають шість дітей від 6 до 12 років. Хлопці – Михайло, Олексій і Стас – стримані й небагатослівні. Найстарша з дівчат – Соня – сором'язлива. Середня Настуня – активна й весела, найменша Милана – непосидюча й емоційна.
Михайло, Стас та Олексій. Фото Руслана Довбні |
"Ми давно мріяли про дітей… На створенні прийомної родини наполягав Микола. Своїх дітей він не мав. Я бачила, що іноді він плакав через це. Просто марив батьківством", – згадує Людмила.
Коли сини жінки виросли, подружжя часто говорило про можливість стати прийомними батьками. І врешті наважились на омріяний крок.
"У моїх батьків було шестеро дітей. У чоловіка в родині – тільки він. І Микола розповідав, що страждав через це", – каже Людмила.
Михайла, Милану і Настю Салоєдових подружжя забрало у свою родину 14 січня 2021 року. Милані тоді було три роки, Насті – чотири, а Міші – десять. Їхня мама померла від туберкульозу. Тати у них – різні.
Михайло Салоєдов, Настя Салоєдова. Фото Руслана Довбні |
Микола став цим дітям гарним батьком, каже Людмила.
"Із роботи тільки прийде, тільки у двері – дівчата вже на ньому виснуть: "Папочка з роботи прийшов". Тато їм цукерки дає. Те, що мама кілограм купить – то не рахується", – з усмішкою згадує Людмила.
Милана Салоєдова. Фото Руслана Довбні |
Далі пара наважилася на ще трьох дітей. Їх взяли у родину у січні 2022 року. Це Соня, Льоша і Стас Дідуси. Так прийомна родина стала дитячим будинком сімейного типу.
Соня Дідус, Олексій Дідус, Стас Дідус. Фото Руслана Довбні |
"Недовго ми пожили безтурботним життям усі гуртом. Розпочалася повномасштабна війна", – каже Людмила.
П’ять хвилин розтягнулися на вічність
24 лютого 2022 року зранку Людмила поїхала до Тростянця знімати гроші. О 6-й ранку полиці з хлібом у магазинах вже спорожніли. Купивши кілька кілограмів сухарів, жінка повернулася додому. Родина думала, що робити далі.
"Микола ще раніше мені розказував, що у погребі його матері, це сусідній двір, під час Другої світової війни жили 14 людей. Вони робили собі буржуйку, палили там. Ми пішли туди. Микола обладнав електроопалення, поставили телевізор, ліжка", – згадує Людмила.
Щоби діти менше боялися, мама відволікала: вчила з ними таблицю множення, читала, багато спілкувалася.
Того ж 24 лютого російська армія зайшла до Тростянця, а до села Білка, що неподалік – 2 березня. Розмістилася на території фермерського господарства.
"Ми сиділи у погребі і чули, як вулицею постійно рухалася російська техніка. Окупанти по хатах ходили. Заходили і до нас неодноразово. Позривали скрізь замки, стільки інструментів вигребли…" – каже Людмила.
Вулиця, на якій живе родина Савченків. Фото Христини Довбні |
Ніч із 2 на 3 березня родина провела у погребі. Вранці, близько 10 години, Людмила з Миколою вийшли надвір, щоби наготувати їжі й взяти води. Потім дружина пішла до дітей, а чоловік зник. Перед тим він попросив у Людмили телефон, пішов кудись із ним й обіцяв повернутися через 5 хвилин.
Ці 5 хвилин розтягнулися на вічність.
"Його, напевно, забрали у дворі… Ще напередодні ми ж там були – у погребі. А він ходив сюди – додому. Сюди-туди, сюди-туди. Уже перша ночі, а він ходить… Ще Мішка каже: "Ну пап, ну ляж поспи. Ну сядь хоч посидь біля нас", – згадує Людмила.
Лише недавно вона дізналася – Микола партизанив, допомагаючи ЗСУ інформацією про розташування російської техніки і солдат.
"Він сусіду розповідав про це. Мені не казав. Він кудись їздив, але я думала, що на роботу. Він був електромонтером на Тростянецькій мельниці, яка перші дні війни ще працювала", – розповіла Людмила.
"Вибач нас, але ми його знайшли"
Микола зник разом із телефоном Людмили. Жінка не мала змоги подзвонити комусь, щоби повідомити про зникнення. А через обстріли не могла кудись піти. Лише 18 березня 2022-го їй вдалося вирушити до місцевої лікарки, якій вона й розповіла про те, що сталося.
"Кажу, що Миколи немає вже 15 днів. Вона ж говорить: "Якщо ви його знайдете десь живим – слава Богу…" – згадує Людмила.
Повертаючись від лікарки, вона побачила біля свого двору близько 20 чоловіків, зелену "Ниву" і мотоблок. Пригадує, як всередині похололо: невже привезли на впізнання її Миколу?
"У нас там хлопець із сусіднього села ще один був. Його також схопили солдати РФ. І от вони мені його привезли на впізнання – чи то не мій чоловік? Це все було дуже страшно", – каже Людмила.
Наступного дня – 19 березня – на городі родини Савченків розірвався снаряд. Пошкодило дах та вікна будинку, теплицю.
Тим часом Миколу Савченка шукала місцева тероборона. Знайшли 21 березня. Замерзле і закатоване тіло чоловіка лежало в канаві на території фермерського господарства.
"Ми були у дворі, діти якраз посідали їсти, – каже Людмила. – Бачу – їде машина, з причепом. Тіло Колі привіз дільничний із ще одним хлопцем із тероборони і каже: "Вибач нас, але ми його знайшли".
На тілі Миколи були сліди катувань: зламані руки і пальці, синці. А також – вогнепальні поранення серця і голови. Людмила каже – від моменту, коли бачила чоловіка востаннє, він жив недовго. Зрозуміла це за щетиною, яка не встигла вирости. У день, коли Миколу забрали, він якраз був поголений.
"Ми вирішили одразу поховати його. Це було близько 14:00. Зима, рано темніє. Дітей я залишила вдома на найстаршого Михайла. Поїхали з людьми на кладовище, обрали місце. Купили свічок. У мене було десять метрів парчі, але труни не було, хоронили без неї…" – каже жінка.
24 березня російські військові завдали авіаудару по селу Білка. Після цього Людмила вирішила виїхати на деякий час із села й повезла дітей на реабілітацію у Житомир.
"Я повигрібала запаси, у нас було 10 тисяч гривень, і ми поїхали. Дісталися Житомира. Там нам допомогла жінка, яка була американкою. Їй про нашу родину розказав знайомий пастир із Сум – Максим. Вони з однієї церкви. Спочатку він пропонував нам виїхати за кордон, але я відмовилася. Я повідомила про поїздку сумській службі у справах дітей. Поки очільник не дав дозвіл, ми нікуди не могли виїхати. У Житомирі пробули місяць. 15 травня повернулися додому і посадили город", – розповідає Людмила.
Тростянець Збройні сили України звільнили 26 березня 2022 року. Через півтора року, у вересні 2023-го, на день міста, Миколу Савченка нагородили почесним знаком "За героїзм і мужність".
Почесний знак "За героїзм і мужність", яким посмертно нагородили Миколу Савченка. Фото Руслана Довбні |
"Він пішов на партизанство заради дітей, щоби вони жили. Він був безстрашний. Але тепер його немає, а я з шістьма дітьми залишилася сама. Це дуже боляче", – стримуючи плач, каже жінка.
"Близько року він мені постійно снився"
Сільське кладовище розташоване недалеко від будинку Савченків. Залишивши дітей на старшого Михайла, Людмила погоджується з нами навідати могилу чоловіка. Сюди вона приходить часто: розповідає Миколі новини.
Людмила Савченко на могилі чоловіка. Фото Руслана Довбні |
Людмила просить кілька хвилин, щоби побути з чоловіком наодинці.
Опісля ми продовжуємо спілкування.
"Іноді йду на город і вже за звичкою кажу своєму Миколі: "Бери лопату і підемо поратись", – витираючи сльози, говорить Людмила.
Могила Миколи Савченка. Фото Руслана Довбні |
Для пам’ятника вона обрала фото чоловіка, на якому він усміхається. Каже – таким був і в житті. Тут також напис: "По-звірячому закатований росіянами". Жінка пояснює – його зробили, аби не забували, якою ціною нам дається боротьба за перемогу.
Напис на могилі Миколи Савченка. Фото Руслана Довбні |
Близько року, говорить Людмила, Микола їй часто снився – був одягнений у білий костюм.
"Прийшов, сів у хаті і сидить, мовчить. Прокинуся, ходжу, ходжу і розумію – нічого вже не зробиш. Його немає", – говорить жінка.
"Ми тримаємося разом"
Донедавна Людмилу з дітьми підтримував її молодший син, який повернувся з фронту, мав відпустку. Та згодом його відправили воювати.
"І документи позбирали, що ми самі, що він нам допомагав. Але все одно забрали", – говорить Людмила Савченко.
Весь вільний час вона присвячує дітям, ніде не працює. Офіційно Людмила – мама-вихователька.
"Нам багато чого не вистачає. Родина велика, я все тягну сама. Приміром, говорили з місцевою владою про придбання бусу для нас, але справа далі розмов не пішла. Машина у нас мала – на чотири місця, а нас – семеро. Дах хати – у дірках після того, як на городі розірвався снаряд", – каже Людмила.
Родина отримує соціальну допомогу від держави, яку Людмила оформила через пів року після того, як забрала Льошу, Стаса і Соню. А більше – нічого.
"Не підлягаємо під жодну зі статей про додаткову допомогу", – каже.
Щодня мама возить дітей на гуртки у Тростянецький палац дітей і юнацтва. Віднедавна двічі на тиждень діти займаються також англійською у приватній школі. Людмила каже, дуже задоволені навчанням.
Настя демонструє свої акробатичні таланти. Фото Руслана Довбні |
"Михайло ще захопився різьбою по дереву, Стаса вмовила піти на малювання. Льоша із Сонею ходять на паперову пластику. Милана разом із Настею пішли на вокал і на танці, пізніше виявили бажання займатися ще бісероплетінням. До них долучилася і Соня", – веселішає Людмила, коли говорить про захоплення дітей.
Дівчата ходять до школи, у хлопців – змішане навчання: день у школі, день онлайн.
Милана з поробкою. Фото Руслана Довбні |
Найбільша мрія Людмили сьогодні – виховати дітей такими, якими хотів би бачити Микола – гідними і відповідальними. Жінка каже, що вони в усьому її підтримують, стараються допомагати.
Родина вирощує овочі, а також яблука, груші, айву, абрикоси. Тримають худобу. Кожен має свої обов’язки по господарству. Льоша доглядає за козами і собаками. Милана допомагає мити посуд. На Соні – кури. Міша глядить кролів, ходить на закупи до магазину. Стас – відповідальний за овець.
Домашні тварини родини Савченків. Фото Руслана Довбні |
"Після вбивства Миколи нам дуже тяжко, але ми тримаємось разом. Діти розуміють, що я з ними. А я розумію, що вони зі мною", – говорить мама.
Архівні фото родини |
За розмовами, спогадами й іграми з дітьми час у домі Савченків пролетів непомітно. Людмила проводжає мене обіймами і наостанок пригощає яблуками. Їх у власному саду збирала разом із дітьми. Вони і турбота про них, каже, те, заради чого живе.
Підтримати родину Савченків можна за реквізитами: 5168 7456 1241 0172 (Савченко Л. О)
Текст підготувала платформа пам'яті Меморіал, яка розповідає історії вбитих Росією цивільних та загиблих українських військових, спеціально для. Щоб повідомити дані про втрати – заповнюйте форми: для загиблих військових та цивільних жертв.
Христина Довбня, спеціально для УП. Життя