Вчені виявили позитивний вплив екстракту канабісу на мозок ВІЛ-інфікованих людей

Олена Барсукова — 13 грудня 2023, 09:00

Науковці виявили, що канабідіол, непсихотропний екстракт канабісу, може зменшувати запалення у ВІЛ-інфікованих клітинах мозку.

Хоча вірус імунодефіциту можна контролювати за допомогою спеціального лікування, він все одно може завдати шкоди мозку і спричинити когнітивні проблеми, стверджують вчені.

Останнє дослідження дозволило припустити, що КБД має потенціал у лікуванні пацієнтів з ВІЛ, повідомляє MedicalXрress.

Дослідники Міжнародного університету Флориди заявили, що протизапальні ефекти КБД можуть по суті тримати ВІЛ-інфіковані клітини в мозку під контролем, запобігаючи їхній надмірній активності.

Читайте також: Що робити, якщо у вас виявили ВІЛ – пояснюють у ЦГЗ

Фото: BiancoBlue/Depositphotos

За словами дослідників, відкриття є важливим, оскільки нейрозапалення, пов'язане з ВІЛ, створює небезпечний "ефект доміно".

Запалення змушує інфіковані клітини активуватися, запускати процес реплікації (створення копій) й поширювати вірус, пояснила авторка дослідження Адріана Індарт Аріас.

Команда вчених показала, що КБД на молекулярному рівні допомагає зменшити запалення і тримати ці клітини в "сплячому" стані.

Запалення є причиною багатьох когнітивних симптомів, з якими стикаються люди з ВІЛ, каже Мадхаван Наїр, директор Інституту нейроімунної фармакології Міжнародного університету Флориди.

Інколи для подолання цих симптомів люди вживають канабіс.

Канабідіол або КБД (CBD) – це непсихотропний екстракт канабісу та природна речовина, яка міститься у коноплі серед інших канабіноїдів. У 2017 році Комітет експертів ВООЗ з наркотичної залежності (ECDD) дійшов висновку, що в чистому вигляді каннабідіол не має потенціалу для зловживання і не завдає шкоди.

На відміну від тетрагідроканабінолу, КБД не викликає ейфоричних ефектів або зміни стану свідомості.

Саме тетрагідроканабінол (ТГК) – головний психоактивний компонент канабісу, який викликає "кайф".

Натомість КБД використовується у медицині в деяких країнах, має протиблювотні, протисудомні, антипсихотичні та анальгезивні властивості. Також його додають в олії, харчові продукти тощо.

Фото: stevanovicigor/Depositphotos

Мадхаван Наїр зі своєю командою уже проводив дослідження про те, як зловживання наркотиками впливає на ВІЛ-інфекцію. Він зазначив, що це може тільки посилити симптоми.

Водночас вчені ще не проводили багато досліджень того, як ТГК і КБД, що походять з однієї рослини, впливають на мозок на молекулярному рівні.

Аспірантка Індарт Аріас, яка працює в лабораторії Наїра, вирішила це з'ясувати.

Вона протестувала різні концентрації ТГК і КБД на сотнях ВІЛ-інфікованих клітинах мікроглії (це клітини, розташовані по всьому головному та спинному мозку, що діють як перша форма активного імунного захисту в центральній нервовій системі).

Потім вона шукала специфічні маркери, які показували, чи були клітини активовані.

Клітини, на які впливав канабідіол, зменшували кількість молекул запалення і не давали інфікованим клітинам активуватися. Дослідження опублікували в журналі Nature, Scientific Reports.

Отже, вчені сподіваються, що КБД є перспективним у пошуках нових способів лікування нейрокогнітивних розладів та інших запальних розладів, спричинених ВІЛ.

Але для цього потрібні додаткові дослідження, зокрема клінічні випробування, які вивчають різні препарати КБД.

Нагадаємо, 13 липня український парламент проголосував за легалізацію медичного канабісу в першому читанні.

Однак нещодавно у Раді заблокували ухвалення законопроєкту №7457 про легалізацію медичного канабісу в другому читанні, внісши 882 поправки.

Читайте також: Чому українцям потрібен медичний канабіс? Німецький професор про вплив ліків на ПТСР

Реклама:

Головне сьогодні