Еволюція ялинкових прикрас, або Якою є типово українська іграшка? Фото
Ялинки та гірлянди заполонили супермаркети та офіс-центри ще місяці півтора тому. Якщо ви вже придбали свою власну "зелену королеву" і прагнете оригінальності для її оформлення - цікаві рішення може підказати київський Державний музей іграшки, де днями відкрилась виставка, присвячена різдвяним та новорічним ялинковим прикрасам.
Серед колоритних авторських та учнівських робіт є історична експозиція, за якою можна простежити еволюцію новорічних іграшок за останні майже півтора століття.
"Іграшка - це ідеологічна зброя, - каже Юлія Ковас, методист музею. - Вона відображає ідеологію і психологію держави, мету виховання дітей - все, що відбувається в країні".
Тому серед радянських ялинкових прикрас так багато червоних зірок (вони прийшли на зміну різдвяній вифлиємській зірці), були і ляльки-символи усіх соціалістичних республік, а в часи Хрущова "уродило" дуже багато новорічних кульок у вигляді овочів.
У СРСР до 1935 року Новий рік був заборонений за релігійний і буржуазний характер свята. Тут і далі усі фото Максима Короденка, "Освіта України" |
Тоді Миколая замінили Дід Мороз та Снігуронька, а замість херувимів з'явились діти на санчатах.
На зміну Святому миколаю у час СРСР прийшли Дід Мороз та Снігуронька, а хлопчики-спортсмени замінили херувимів |
Є на виставці і унікальна ялинка, зроблена у 60-х роках із фарбованого пір'я курки. Єдина подібна річ є в Празі - але не з курячого, а з гусячого пір'я, тому цей екземпляр претендує на занесення в іграшкову "Червону книгу".
Вплинув на святкування Нового року і технічний прогрес: на початку 60-х років відбулось "освоєння" ялинок космонавтами та ракетами, а після виходу фільму "Карнавальна ніч" стали популярними кульки-годинники.
Іграшки годинники з'вились після виходу фільму "Карнавальна ніч, а ракети і космонавти - після польоту Юрія Гагаріна |
На зміну картону, вкритому алюмінієвою фольгою, прийшли іграшки із полістиролу, пластмаси, поліетилену і кульки, розписані на той час новими, блискучими матеріалами.
З'явились об'ємні іграшки, хлопавки із подарунками, прикраси із пенопласту та інших штучних матеріалів. Плюс такої синтетичності крився у витривалості: багато таких іграшок пережили СРСР.
У 1936 році вийшло 16 ляльок-символів соціалістичних республік |
Довговічними виявились і найдавніші різдвяні прикраси: з кінця 19 століття збереглися іграшки із пресованого картону, вати, різдвяне намисто, свічки, і плющенка - це розчавлений мідний дріт, з якого виготовляли гірлянди, які своєю блискучістю не поступалися сучасним.
Найдавніші ялинкові прикраси - кінець ХІХ-початок ХХ століття |
Українське - з кукурудзи, соломи, тіста...
Кожна типово українська іграшка несе якийсь символ: коні - це символ щастя селянина, дзвоники - добрі вісті, ангели - охоронці сім'ї, серце - любов, намисто - символ безкінечності світу.
Дуже характерні для України іграшки із кукурудзи, соломи, є їстівні іграшки із тіста - на штучні прикраси у селян не було коштів. Гуцули навіть роблять іграшки із сиру - спеціально обробленої бринзи, щоправда їсти такі іграшки можна тільки непофарбованими - щоб не отруїтися. На ялинки вішали яблучка, у благополучні часи - цукерки.
Спокуса для ласунів - смачні ялинкові прикраси |
Зараз витинанки в основному виготовляють із паперу - іграшки у такій техніці представили Ольга Шинкаренко і Людмила Проценко.
Паперова скульптура - карнавальні маски від Асі Гонци |
Майстер паперової пластики Ася Гонца на виставку привезла навіть карнавальні маски, які за рівнем "вирізьбленої" деталізації заслужено називаються "паперовою скульптурою", а Людмила Проценко створила із паперових витинанок мінівертеп.
Цілий вертеп, зроблений Людмилою Проценко за допомогою техніки витинанки |
Майстер вишивання Тетяна Протчева підтримує український традиційний орнамент на ялинкових прикрасах. Майстриня вважає, що вишита іграшка автоматично стає оберегом для захисту дому. Своїми роботами Тетяна популяризує українські традиції в Японії, Європі, та Америці, де проводить виставки.
Щоправда, каже, що наша діаспора чомусь її творами поки що мало цікавиться. Зате іноземцям вишиті роботи подобаються своєю енергетикою - мабуть, силу українського оберегу вони відчувають більше за самих українців.
Паперовий вертеп |
Сучасні іграшки на виставці зроблені із серветок, буклетів, штучних волокна і хутра, вив'язані гачком або створені технікою сухого чи мокрого валяння, шиття, декупажу. Є старовинні вінтажні іграшкі, лоскутні кульки, або кульки, обтягнуті мішковиною чи батіком, обклеєні сучасними ґудзиками.
Ласунів будуть спокушати сніжинки із макаронів та в'язані сніжинки, вимочені у цукровому розчині - так нитки кристалізуються і тримають форму. Багато сучасних майстрів видувають кульки власноруч - роблять верхівки для ялинок і розписують їх вручну модними фарбами типу металік і навіть позолотою.
Зелена сніжинка з фарбованих макаронів (ліворуч) та квітка, виконана у техніці валяння |
Майстриня стверджує, що в такій творчості головне - бажання створити щось красиве, байдуже чи ви художник, чи бухгалтер. В майстерні займаються люди віком від 4 до 70 років, яких приваблює можливість відчути себе творцем.
"Бути майстром-викладачем означає обов'язково бути психологом", - запевняє Валентина Петровська, яка веде гурток м'якої іграшки у Палаці дитячої творчості Солом'янського району міста Києва.
До неї приходять діти 7- 9 років, які ще не вміють тримати голку і вдягати в неї нитку, а вже за 1,5-2 години правильного підходу керівника діти шиють за лекалом вовчика або лева із м'яких тканин. "Тільки через іграшки дитину можна залучити до серйозних речей. Головне - це заохочення", - ділиться досвідом пані Валентина.
В радянські часи ялинкові прикраси мали відповідати всім вимогам якості звичайних іграшок. 7 років тому все змінилось - чи безпечні тепер прикраси для дітей? |
"Такі іграшки екологічно брудні, тому потрібно цінувати наші природні матеріали - лозу, солому, дерево", - вважає майстриня Зінаїда Лугова, член спілки майстрів і викладач Київського палацу дітей та юнацтва.
"Скрізь є свої складнощі: солому потрібно почистити, порізати, посортувати, лозу потрібно проварити, щоб вона стала полірованою - це великі підготовчі роботи. Але солома гнучка, іграшки з неї легкі і блищать - їх не потрібно лакувати. Лоза взагалі унікальний матеріал, який дає можливість конкуренції із дорогими європейськими та східними товарами. Але, на жаль, його мало використовують", - пояснює Лугова.
Солом'яний янгол Зінаїди Лугової |
Протягом усієї "Майстерні Діда Мороза" - таку назву має виставка - біля входу до залу стоятиме велика штучна ялинка, яка чекає принесених саморобок - подарунків музею від юних відвідувачів, які потім стануть самодостатніми екземплярами виставки.
Не дивно, якщо ця ялинка буде перевантажена - адже щодня виставку має відвідати близько 150 дітей, екскурсії з різних областей України розплановані на весь час виставки - аж до березня.
Прикраси з соломи та лози -привабливі, прості, екологічні |
За 5 років роботи у фонді музею накопичилось 12 тисяч іграшок.
Тут і "іграшкова ідеологічна зброя" - екземпляри 1930-40 років: колгоспники, юні пасічники, ляльки в костюмах різних професій.
Ностальгія - радянські хлопавки та паперові витинанки |
На жаль, для масштабної експозиції катастрофічно бракує приміщення: під виставки музею відведено тільки три зали загальною площею близько 150 кв.м.
Українське орігамі - сучасні ялинкові прикраси з паперових серветок |
Вишитий японський м'ячик - техніка темарі |
Сучасні іграшки з тіста |
Ялинка з їстівними іграшками - яблуками, прикрасами з тіста та печива |
Авторська ялинка від Оксани Скляренко |
Іграшки зі штучного волокна та штучного хутра |