7 відповідей МОЗ на найпоширеніші запитання про оновлений перелік ліків
1 липня набула чинності постанова Кабміну, яка затвердила новий Національний перелік основних лікарських засобів.
До цього переліку, за словами МОЗ, включили якісні та безпечні лікарські засоби з доведеною ефективністю, необхідні для забезпечення першочергових потреб медичної допомоги населенню в закладах охорони здоров'я для лікування за кошти державного та місцевих бюджетів.
Міністерство відповідає на найпоширеніші запитання щодо оновленого переліку ліків: що зміниться для "чорнобильців", орфанних хворих, тих, кому потрібен інсулін і як ці препарати купуватимуть.
Чи будуть отримувати безкоштовні та пільгові рецепти на ліки ті, які їх отримують зараз на амбулаторному рівні?
Безкоштовні та пільгові рецепти можуть виписувати виключно на лікарські засоби, які включені до Нацпереліку основних лікарських засобів.
Якщо лікарського засобу у переліку немає, лікуючий лікар повинен запропонувати інший лікарський засіб відповідного класу, або розглянути можливість зміни схеми лікування.
Що буде з ліками, які повинні відшкодовувати за програмою «Доступні ліки»?
Усі лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню, включені до Нацпереліку.
Триває робота покращенням переліку лікарських засобів та пріоритетних станів та захворювань, які підлягатимуть відшкодуванню.
Зараз це питання регулює постанова Кабміну № 152.
Що буде з пацієнтами, які зараз отримують інсуліни, яких немає у новій редакції Національного переліку?
До 1 січня 2019 р. Національний перелік не поширюється на дію пілотного проекту по реімбурсації препаратів інсуліну.
До того часу пацієнти зможуть отримувати рецепти на всі препарати інсулінів, які зазначені в постанові КМУ № 239.
Очікується, що введення електронного реєстру пацієнтів хворих на інсулінозалежний діабет та запровадження електронних рецептів на відшкодування вартості інсулінів дозволить економити бюджетні кошти.
За цей час МОЗ зможе розробити механізм забезпечення хворих препаратами інсуліну на період після 01.01.2019 р.
Як регулюватимуть питання закупівлі ліків «чорнобильцям»?
Постраждалі від Чорнобильської катастрофи можуть отримати безкоштовні або пільгові рецепти на лікарські засоби, які включені до Нацпереліку основних лікарських засобів.
Якщо ліків у переліку немає, то лікуючий лікар повинен запропонувати хворому інший лікарський засіб відповідного класу, або розглянути можливість зміни схеми лікування.
Чи підпадають під дію переліку ліки, які закуповують закладами екстреної та первинної меддопомоги?
До 1 вересня заклади охорони здоров’я, які повністю або частково фінансуються за бюджетні кошти і надають екстрену та первинну допомогу, можуть оголосити тендери на закупівлю будь-яких лікарських засобів, зареєстрованих в Україні.
Після 1 вересня оголошення тендерів та закупівля ліків будуть обмежені Національним переліком.
З 1 січня 2018 р. у випадку, коли буде забезпечено 100% потреби в лікарських засобах з Національного переліку, можна буде проводити закупівлі інших зареєстрованих в Україні лікарських засобів.
Але пріоритетом будуть ліки, включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Яким буде порядок закупівель ліків регіональними департаментами охорони здоров’я?
Дія постанови Кабміну поширюється на такі закупівлі і зобов’язує замовників керуватися Національним переліком лікарських засобів при формуванні номенклатури для закупівель.
Вони повинні виходити зі стану забезпечення 100% потреби в зазначених лікарських засобах.
Для цього замовники повинні зібрати таку інформацію зі всіх закладів та установ охорони здоров’я, для яких вони проводять закупівлі.
Як забезпечуватимуть ліками орфанних хворих?
Закупівля ліків для орфанних хворих на 2017 рік, яка проходить на регіональному рівні, частково уже відбулася.
На решту з них заклади, установи та їхні підрозділи можуть оголосити тендери до 1 вересня 2017 р., за процедурою, яка діяла до цієї дати.
Можна закуповувати будь-які зареєстровані в Україні лікарські засоби.
Закупівлі ліків для орфанних хворих, які проходять на національному рівні через спеціалізовані міжнародні організації, не регламентуються новим Національним переліком до 2019 року.
Наразі МОЗ України розробляє план механізму проведення закупівель лікарських засобів для лікування орфанних захворювань на 2018 р., які проходять на регіональному рівні.