Кір на пальцях: прості пояснення лікаря про симптоми, ускладнення, діагностику і вакцинацію

Кір на пальцях: прості пояснення лікаря про симптоми, ускладнення, діагностику і вакцинацію

Ми чуємо про кір уже третій рік. Хтось його боїться, хтось вважає, що ця хвороба зовсім не страшна.

Лікарка-лаборантка Світлана Долгорукова на пальцях пояснює, що слід знати про кір.

***

За перші півроку 2019-го хворих на кір у світі побільшало утричі порівняно з цим же періодом минулого року, доповідає Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ).

Експерти організації наголошують – на кір все частіше хворіють у світі з 2016 року. Тенденція актуальна й для України.

У Києві – наймасштабніший спалах кору за всі роки незалежності:

  • у 2015 році в столиці на кір хворіли 5 осіб
  • 2016 – 3;
  • 2017 – 87;
  • 2018 – 3045;
  • за півроку 2019 – понад 5000!
У Києві – наймасштабніший спалах кору за всі роки незалежності. Фото: Elecstasyy/Depositphotos

РЕКЛАМА:

Кір – це…

Кір входить до шістки захворювань, які обов'язково супроводжують висипи.

Кір у цьому списку – під №1, так звана перша хвороба. Багато хто порівнює кір з вітрянкою або краснухою і вважає, що на нього краще перехворіти в дитинстві. Але це не так.

Кір – дуже небезпечна і заразна інфекція. Серед інфекційних хвороб кір займає перше місце у світі за смертністю, і специфічного лікування від нього не існує.

Як передається хвороба?

Вірус кору передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, тобто через банальні чхання, кашель, поцілунки, розмови тощо.

І якщо дитина до цього захворювання не має імунітету, ймовірність заразитися вірусом дорівнює практично 100%.

Дитина стає заразною вже наприкінці інкубаційного періоду, коли симптомів ще немає, тож, відвідуючи садок або школу, заражає всіх, у кого також немає імунітету до хвороби. Триває інкубаційний період від тижня до двох.

Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу

Людина стає млявою, в неї порушується сон, погіршується апетит.

Пізніше з'являється нежить і кашель, а також підвищується температура.

З-поміж особливих ознак – проблеми з очима: вони набрякають, сльозяться, червоніють і болісно реагують на світло.

Тому заведено вважати, що кір приходить у тріаді: кашель, нежить і кон’юнктивіт.

Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою або грипом.

При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з'являються дрібні цятки. Це вже одна з основних ознак, що у хворого кір.

Уже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з'являється дуже помітний висип червоними цяточками.

Коревий висип

Для кору характерні поетапні висипання: голова/обличчя, тулуб, кінцівки. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки і все обличчя.

До симптомів може додатися ще й пронос. Може посилитися головний біль, іноді хворі навіть втрачають свідомість.

Якщо хвороба минає без ускладнень, вже до тижня часу стан хворого має покращитися. Тоді у людини нормалізується температура, минають кашель і нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає лущитися.

Ускладнення через кір

Після перенесеного захворювання до нього формується стійкий імунітет, тому повторне захворювання практично неможливе, хоча такі випадки траплялися.

Найчастіше спалахи вірусу спостерігають в зимово-весняний (грудень–травень) у період із піком захворюваності кожні 2-4 роки.

Небезпека кору – в ускладненнях, що діляться на вірусні й ті, які виникають через приєднання бактеріальної інфекції внаслідок імунодефіциту, спричиненого вірусом.

До вірусних ускладнень належать:

вірусні пневмонії, ларинготрахеїт, бронхіт, кишкові захворювання, виразки рогівки, які можуть закінчитися сліпотою, ураженням центральної нервової системи, мозку (енцефаліт, менінгіт), що призводять до важких неврологічних порушень і можуть закінчитися смертю.

До бактеріальних ускладнень належать:

бактеріальна пневмонія і бронхіт, отит і ангіна.

Ускладнення небезпечні для людей групи ризику, а саме – дітей до 3 років, пацієнтів з ослабленим імунітетом, вагітних, людей із дефіцитом вітаміну А та з порушеннями в харчуванні.

Як захиститись від кору

Єдиним способом захисту від кору є вакцина.

Сьогодні вакцина від кору входить до складу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха). За календарем вакцинації в Україні КПК роблять у 12 місяців і повторно ревакцинують у 6 років.

Якщо з якихось причин у вас чи у вашої дитини ще немає щеплення або є лише одне з двох, заплануйте вакцинацію – це важливо задля вашого здоров’я та безпеки.

Єдиним способом захисту від кору є вакцина. Фото: prettyvectors/Depositphotos

Що робити, якщо дитина контактувала з хворим на кір?

Бувають випадки, коли ревакцинацію роблять раніше, ніж у 6 років. Це можливо в разі контакту дитини з хворим, але інтервал між першою та другою вакцинацією повинен становити не менше місяця.

Якщо зробити щеплення з якихось причин неможливо, наприклад, вік дитини менше року або пацієнтка вагітна (живі вакцини під час вагітності протипоказані), а контакт із кором відбувся, то проводиться профілактика імуноглобуліном.

Діагностика кору

В лабораторній діагностиці вірусу кору частіше за все використовують визначення в крові імуноглобулінів: IgM (гостра форма) та IgG (хронічна форма).

Антитіла класу IgМ протягом декількох днів зростають до максимуму і починають поступово зменшуватись за декілька тижнів.

Антитіла класу IgG (хронічна форма) з’являються через декілька тижнів після інфікування, але їх концентрація зберігається на декілька десятків років, забезпечуючи захист від повторного зараження.

Вони виявляються в крові і після вакцинації, тому можуть слугувати показником імунітету до вірусу кору.

Якщо антитіла класу IgG діагностовані у людини вакцинованої та/або тієї, що не хворіла кором на момент здачі аналізу, значить, у неї є стійкий імунітет, який захищає від інфекції.

Якщо в крові не виявлені антитіла класу IgG – імунітету до вірусу немає.

***

Кір – напрочуд заразне захворювання, яке навіть сьогодні трапляється досить часто. Захворювання може мати важку форму перебігу і в 30% випадків призводити до серйозних ускладнень й інвалідності (особливо у дітей до 5 років і людей після 20 років.)

Єдиним ефективним засобом профілактики є вакцинація, яка в разі неухильного дотримання всіх правил буде ефективною практично на 100%.

Світлана Долгорукова, кандидатка біологічних наук, лікарка-лаборантка "Дніпролаб", для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні