Єжи Гоффман – не автор "Вогнем і мечем"?

В понеділок активісти партії "ЗУБР" (За Україну, Росію, Білорусь) намагалися зірвати одеську прем'єру кінострічки "Україна: народження нації", бо їм здалося, що Гоффман некоректно трактує історію України.

А вже наступного дня Єжи Гоффман повідомив, що судиться з українськими відомствами та компаніями, які порушили його авторські права на відому кінострічку "Вогнем і мечем".

Режисер заявив, що не давав дозволу на показ фільму на телеканалах СТБ та 1+1 (вони не заплатили за трансляцію стрічки автору), а також не підписував ніяких договорів щодо випуску стрічки на DVD-дисках, але вони, тем не менш, вийшли у продаж, отримавши свідоцтво та дозвіл від Державної служби кінематографії, що підпорядковується Міністерству культури і туризму.

Коли ж Гоффман почав відстоювати свої права у суді, то постановою Господарчого суду міста Києва було визначено, що режисер не є в даному випадку суб'єктом авторського права, а кажучи простіше - не є автором свого ж фільму.

"Така річ відбувається зі мною вперше у житті: суд незалежної та вільної держави "позбавив" мене авторських прав на мої ж фільми!" - обурився режисер.

РЕКЛАМА:

Він зазначив, що справа навіть не стільки у фінансових відрахуваннях за використання його інтелектуальної власності, скільки у грубому порушенні законодавства, в тому числі - міжнародного: Україна підписала Бернську та Римську конвенції про авторське право, а також є членом СОТ, де за виконанням подібних законів суворо слідкують.

"Це все одно, що сказати - Довженко не є автором "Землі"" - додав Гоффман.

При цьому польський режисер зауважив: "Моє відношення до країни в цілому ці інциденти не міняють. Але перед таким вашим судом я б предстати не хотів, я би цього побоявся".

Основну ж проблему він вважає в неповазі до законодавства та корупційності певних структур.

Єжи Гоффман буде відстоювати свої права й надалі. Якщо ж в Україні не буде винесено позитивного для нього рішення, режисер буде подавати кілька позивів до Європейського суду, у 5 мільйонів євро кожний.

Також режисер підтримав своїх українських колег, які зіштовхнулись із подібною проблемою.

Так, Віктор Гресь намагається відстояти свої авторські права на фільм "Чорна курка, або Підземні мешканці", а автор мультфільму "Острів скарбів" Давид Черкаський у боротьбі із "узаконеним піратством" пройшов сім судів, і програв їх усі!

Голова Державної служби кінематографії Ганна Чміль заявила, що "авторські права польського режисера Єжи Гоффмана міністерство не порушувало", а питання винагороди режисерам не входять до компетенції Мінкульту.

А в ситуації з Гресем і Черкаським пані Чміль підкреслила, що права власності на їх фільми встановлювалися ст.483 Цивільного кодексу УРСР, за якою майнові права належать компанії, що здійснювала зйомки.

Варто зауважити, що від невиконання законодавства про авторські та суміжні права державний бюджет України втрачає мільйони гривень на кожній кінострічці, бо у разі легальних процедур продажу прав на трансляцію, автори сплачують податки в розмірі 10-15% від отриманої суми, переконує Сергій Кулаков, директор Всеукраїнського громадського об'єднання "Гільдія кінорежисерів 24/1"

Нагадаємо також, що скандал навколо "правової" теми відбувається не вперше: на початку жовтня цього року зірки вітчизняного шоу-бізнесу (Руслана Лижичко, "Танок на майдані Конґо" та інші) звернулись до прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко із офіційним проханням прийняти міри щодо виконання законодавства про авторські та суміжні права.

Але на даний момент ніяких зрушень по вирішенню цього питання не відбулося.

P.S. На адресу редакції "Української правди" надійшов лист від Господарського суду міста Києва. У ньому голова суду Саранюк В.І. повідомляє, що "Господарським судом міста Києва не приймалося по суті жодного рішення про порушення авторських прав на фільм режисера Єжи Гоффмана "Вогнем і мечем", справа із зазначеного питання не розглядалась".

Реклама:

Головне сьогодні