Це не просто стрес. 3 критичні ознаки емоційного вигорання
"Декілька років тому мені діагностували депресію", – розповідає лікар та консультант з питань здоров’я Сюзанна Біалі.
Тоді вона проходила ординатуру в реанімаційному відділенні, пише Psychology Today.
Сюзанна вважає, що діагноз встановили правильно, адже вона переживала період важкого відчаю та безвиході.
Фото: insajderi.com |
Озираючись назад, вона розуміє, що була в стані емоційного вигорання (дослідники вказують, що ці два стани можуть перетинатись).
Сюзанна вважає, що для встановлення діагнозу "вигорання" важливі три симптоми:
Ви відчуваєте себе втомленим весь час. Вам важко пережити звичайний робочий день, навіть коли все йде по плану. Вас жахає кожен ранок. І це відчуття не минає після вихідних. Скоріше за все, ви зустрічаєтеся з важким робочим навантаженням або робочими труднощами, які вас виснажують. Можливо, на початку вашої кар’єри ви отримували задоволення від роботи з людьми або взаємодії з клієнтами. Але тепер ви відчуваєте злість та роздратування через них. Робота вас більше не приваблює і іноді лякає, яким ви стали цинічним. Якось я доповідала на тему вигорання і у приміщенні був один недружній пан, який сидів позаду. Він одразу попередив, що не хоче бути тут і скоріш за все покине захід передчасно. Уявіть моє здивування, коли той самий доктор зателефонував мені потім і сказав, що під час моєї промови усвідомив, що страждає саме на вигорання. Ви не впевнені у своїй здатності виконувати роботу. Навіть якщо ви завжди робили її добре. Ви працюєте все важче й важче, але досягаєте менше. Ваша продуктивність значно знизилась, а з нею й віра у себе.
Для діагнозу "вигорання" важливі всі три симптоми, але якщо ви помічаєте у себе один-два – це уже тривожний дзвіночок.
Лідери в сфері дослідження емоційного вигорання Христина Маслах та Міхаель Лайтер в своїй статті "В роботі є дещо більше ніж емоційне вигорання" пишуть, достатньо одного симптому, щоб розпочати свій шлях від здорової робочої активності до повноцінного вигорання.