Королівський замок на Вавелі
Перше, що роблять туристи у Кракові, – йдуть на Вавель. Часто, того не усвідомлюючи, Королівською дорогою.
До Вавеля ніколи не підеш самотою – сюди підіймаються нескінченні потоки різномовного люду. Бо Краків – це Вавель. Вавель – це Польща.
До 15-річчя запуску віртуальних карт Гугл роздав нагороди – золоті позначки для туристичних місць із найвищим рейтингом за оцінками користувачів.
Польща отримала 16 золотих позначок, по одній у кожному воєводстві.
У Малопольському воєводстві золоту відзнаку здобув Королівський замок на Вавелі.
Його Величність Вавель
Вавель у перекладі з польської означає "пагорб"; ми, називаємо Вавелем усе узгір’я, разом із Королівським замком і Кафедральним собором.
Вавель-бренд, гарно описаний у туристичних путівниках. Його історія і значення для польського народу.
Колекції, виставки, скарби замку. Навіть місця, найкращі для фотографування. Але кожен знайде на цьому пагорбі щось для себе: тут просто хочеться побути.
Fot. Piotr Kłosek |
Саме на Вавелі зможете відчути ту атмосферу, за яку Краків називають магічним містом. Йдіть сюди Королівським шляхом, як колись прибували можновладці та їх шановані гості.
Вирушайте з площі Яна Матейка, через готичний Барбакан і Флоріанські ворота, вулицею Флоріанською, де збираються художники, через Ринок, повз ренесансні кам’яниці, далі вулицею Гродською з її бароковими оздобами і на кінець – мальовничою вуличкою Канонічною.
З Вавельського узгір’я відкриваються види на Віслу і її правий берег, видно курган Костюшка, а за доброї погоди побачите й Татри.
Дитинець – унікальне місце сили
На Вавельському узгір’ї кожен об’єкт заслуговує на окрему увагу. Але і сам пагорб також.
Навіть нічого не знаючи про історію місця, відчуєте тут дивну енергію. Подейкують, на дитинці є чакрам.
Не переповідатиму усіх міфів; найбільше описів феномену залишив польський ясновидець Чеслав Клімушко.
Найпопулярніша версія – під узгір'ям перетинаються енергетичні потоки, один з яких єднає Вавель з Єрусалимом. Модним словом "чакрам" місце у кутку почали називати на хвилі зацікавлення ідеями Нью-ейжа.
Дирекція Вавелю не схвалює оповідок про "дивне місце". Можливо, керівництву замку набридло, що туристи обтирають спинами замкові стіни, намацуючи не знати що.
Fot. Piotr Kłosek |
Спробуйте перевірити самі. Як ступите на подвір’я, гляньте ліворуч. Побачите четверо дверей. Не звертайте увагу на людей, які товчуться при кожних з них.
Швидше за все, вони не знають цієї таємниці – гіди про чакрам теж не розповідають.
Постійте при порталах, спробуйте щось відчути. Здається, що ноги вгинаються?
Цілком можливо – у туристичному Кракові є де находитися та натомитись.
Для мене реальним місцем сили на узгір’ї є перші вавельські підмурівки. Побачите їх на виставці "Утрачений Вавель".
Це поєднання археології, історії, архітектонічних зразків. Серце Вавеля. Найдавніші його оригінальні елементи. Тут енергетика зусібіч.
Fot. Piotr Kłosek |
Королівські палати – музей у музеї
Komnаty – кажуть поляки. Це з італійської. Комнатами називали презентаційні приміщення у замках, де була піч.
Найбільше до розкішного вигляду замку доклався король Сигізмунд І Старий. Він взяв собі за дружину неаполітанську принцесу Бону, а та привезла у Польщу моду на все італійське.
Готичний Вавель прибрав ренесансних форм.
Fot. Piotr Kłosek |
Зараз у стінах замку зберігаються найцінніші скарби. Багатовіковий осідок королів та символ польської державності є одним з найважливіших музеїв країни.
Містить воістину безцінну колекцію картин, графіки, скульптур, тканин, ювелірних виробів, зброї, порцеляни та меблів.
У комнатах розвішені знамениті гобелени-арраси Зигмунда Августа та картини італійського Відродження з колекції Ланцкоронських, а колекція східного мистецтва є найбільшою у Європі.
Королівський замок на Вавелі провадить дослідницьку роботу, видає наукові та науково-популярні праці, путівники, навчальні матеріали.
Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu |
Попри красиві легенди, історія Вавельського замку склалася не так мальовничо, як замок нині виглядає. Але зараз Вавель – ідеально відновлений і є безумовною гордістю поляків.
Світське і духовне
На Вавелі ви обов’язково звернете увагу також на величний костел.
Це Собор святих Станіслава і Вацлава, головна католицька святиня Кракова, місце коронування та місце поховання багатьох польських королів та відомих діячів.
Фасад собору в оригінальному вигляді зберігся в основному у верхній частині, де є копія статуї святого Станіслава і барельєфи, що зображують святу Маргариту і Архангела Михаїла.
Над головним входом уцілів також бароковий балкон з ініціалами Казимира Великого.
А ще цікаво: над входом висять кістки мамонта. За середньовічними забобонами, такі кістки несуть мир і процвітання тій землі, на якій перебувають.
Традицію поховання польських королів на Вавелі започаткував Казимир Великий.
Він спорудив урочистий саркофаг для свого попередника Владислава Локєтка.
Потім тут був похований сам Казимир. А найціннішим на Вавелі вважається саркофаг Казимира Ягеллончика, роботи відомого чеського скульптора Віта Ствоша.
Про Базиліку, поховання, дзвін "Зигмунд" неодмінно почуєте від гідів. Я ж хочу звернути увагу, що католицька святиня та королівські палати сусідують не просто так.
Трапилась у стосунках світського і духовного певна повчальна історія. У XI ст. королем Польщі був Болеслав ІІ Щедрий (Сміливий).
Не знати, чи запам’ятався б він нащадкам, якби не його конфлікт із краківським єпископом Станіславом.
Хроніки зберігають кілька версій причин критичного непорозуміння між королем і єпископом, але точно відомо, що король засудив єпископа на смерть і наказав четвертувати того просто під час богослужіння.
Ніхто не хотів виконати наказ короля! Королеві довелося убити духівника власноруч. І тікати з Польщі. Бо проти короля піднявся бунт.
Де похований Болеслав Щедрий – невідомо.
Єпископа Станіслава канонізували і урочисто поховали на Вавелі. Ба більше – Святий Станіслав вважається покровителем Кракова та Польщі.
І далі майже всі наступні польські королі коронувалися, стоячи на колінах перед саркофагом св. Станіслава у Вавельському соборі.
Це показова історія складних стосунків світського і духовного у Польщі, яке досі тісно переплетене.
Сьогодні Собор належить Краківській архідієцезії, це, справді, окрема парафія на Вавелі, вхід сюди – за окремим квитком.
Варто знати:
Вхід на Вавельське узгір’я безкоштовний щодня з 6-00 до 17-30.
Квитки на кожну з виставок окремі.
Постійних експозицій є п’ять: Королівські палати; Коронна скарбниця/Арсенал; Східне мистецтво. Турецькі намети; Утрачений Вавель; Віднайдений Вавель.
Сезонні маршрути: Печера Дракона; Сандомирська башта; Сади, дитинці, костел св. Гереона; Королівські сади.
Вавель має зручну інтернет-сторінку, часті промоції, безкоштовні дні та аудіогіди різними мовами.
Автор: Олена Бондаренко
Фото надані Королівським замком на Вавелі
Читайте також:
Музей у Козлувці – розкіш і соцреалізм
Копальня Гвідо – на пиво і у лазню!
Замок хрестоносців у Мальборку