Гренландія втрачає 30 мільйонів тонн льоду на годину – дослідження

Ірина Бура — 18 січня, 09:00

Крижаний щит Гренландії втрачає в середньому 30 мільйонів тонн льоду на годину через кліматичну кризу. Це на 20% більше, ніж вважалося раніше.

У дослідженні, опублікованому в журналі Nature, за допомогою штучного інтелекту дослідники нанесли на карту понад 235 тисяч льодовиків протягом 38-річного періоду з роздільною здатністю 120 метрів.

Вчені дійшли висновку, що з 1985 року крижаний щит Гренландії втратив площу близько 5 тисяч квадратних кілометрів льоду, що еквівалентно трильйону тонн льоду, пише The Guardian.

Деякі вчені занепокоєні тим, що це додаткове джерело прісної води, що вливається в північну Атлантику, може спричинити колапс океанічних течій. Вони називаються Атлантичною меридіональною перекидною циркуляцією (Amoc) – системою течій в Атлантиці, які несуть теплу воду на північ, де вона охолоджується і опускається на дно. За словами дослідників, Amoc наближається до "запуску з тяжкими наслідками для людства".

Фото: paradoxdes/Depositphotos

Велика втрата льоду в Гренландії в результаті глобального потепління реєструється протягом десятиліть. Методи, які використовуються на сьогоднішній день, як-от вимірювання висоти крижаного покриву або його ваги за допомогою даних гравітації, добре підходять для визначення втрат льоду, які потрапляють в океан і підвищують його рівень, зазначають дослідники.

ВІДЕО ДНЯ

Однак вони не можуть пояснити відступ льодовиків, які розташовані нижче рівня моря. У ході дослідження вчені проаналізували супутникові фотографії, щоб визначити кінцеве положення багатьох льодовиків Гренландії щомісяця з 1985 по 2022 рік. Вони виявили трильйон тонн втраченого льоду.

"Зміни навколо Гренландії величезні, і вони відбуваються скрізь – майже кожен льодовик "відступив" за останні кілька десятиліть", – каже доктор Чед Грін з Лабораторії реактивного руху НАСА в США, який керував дослідженням

Нещодавнє дослідження показало, що за найгіршим сценарієм переломний момент може статися вже у 2025 році. На думку вчених, значна частина крижаного щита Гренландії також близька до переломної точки незворотного танення, еквівалентного підйому рівня моря на 1-2 метри.

За словами вчених, є певне занепокоєння, що будь-яке невелике джерело прісної води може може спровокувати повномасштабний колапс Amoc, що порушить глобальні погодні умови, екосистеми та глобальну продовольчу безпеку. Приплив менш щільної прісної води в море уповільнює звичайний процес утворення більш важкої солоної води в полярному регіоні.

"Це буде схоже на колапс Amoc, але він розгортатиметься швидше і матиме глибокий вплив на Великобританію, Західну Європу, частини Північної Америки і Сахельський регіон, де західноафриканський мусон може бути серйозно порушений", – сказав професор Тім Лентон з Університету Ексетера, Великобританія, який не брав участі в дослідженні.

Однак професор Ендрю Шеферд з Університету Нортумбрії, Великобританія, зауважив:

"Хоча на початку століття відбулися зміни в таненні льодовиків, заспокоює те, що темпи втрати льоду з тих пір залишаються стабільними і вони все ще значно нижчі від рівня, необхідного для порушення Amoc".

Виявлення додаткової втрати льоду також важливе для розрахунку енергетичного дисбалансу Землі, тобто скільки додаткового сонячного тепла Земля затримує через викиди парникових газів, спричинені людиною, сказав Грін.

У дослідженні, опублікованому в 2022 році, вчені проаналізували розмір шельфового льодовика в Антарктиці. Було встановлено, що загальні втрати шельфового льодовика з 1997 року подвоїлися до приблизно 12 трильйонів тонн.

Нагадаємо, що Організація Об’єднаних Націй оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію людства.

Науковці Європейського агентства з питань клімату також визнали листопад 2023 року найспекотнішим за всю історію спостережень.

Вчені оголосили, що Земля нагрівається набагато швидше, ніж передбачалося раніше.

17 листопада 2023 року температура Землі ненадовго перевищила критичну позначку, за якої можуть настати катастрофічні та незворотні наслідки для планети та її екосистем.

Науковці дійшли висновку, що Південна півкуля нашої планети повільно засихає. Цей процес відбувається швидше, ніж у Північній півкулі.

Читайте також: Найстаріший льодовик у світі міг виникнути майже 3 млрд років тому – дослідження

Реклама:

Головне сьогодні