Служба у справах дітей: У спецзакладі на Львівщині були свідки фізичного насильства над дітьми
ОНОВЛЕНО 09.10.2024 о 19:50
Співробітники Державної служби у справах дітей провели перевірку у навчально-реабілітаційному центрі, працівників якого звинувачують у насильстві над вихованцями.
Під час перевірки діти у спецзакладі повідомили, що були свідками фізичного насильства. У Держслужбі закликали якомога швидше перевести дітей до іншої установи.
Про результати відвідування закладу робочою групою повідомив голова Державної служби України у справах дітей Петро Добромільський.
Співробітники служби стверджують, що під час спілкування вихованці закладу "виявили помітну стриманість". Там вважають, що працівники могли завчасно застерегти дітей від розмов про можливі інциденти.
Водночас фахівці зафіксували випадки психологічного тиску – дехто з дітей, які проживають у закладі освіти повідомили про вербальні образи.
У Службі у справах дітей зазначили, що вихованці закладу розповідали про те, що були свідками жорстокого поводження з дітьми. Зокрема, за їхніми словами, насильство вчиняли помічники вихователів, які перебувають у закладі в нічний час.
Службовці також встановили інші порушення, як-от випадки насильства між дітьми та роз’єднання дітей з однієї родини. Вихованці скаржилися на харчування – казали, що часто недоїдають. Повідомляли, що їх годують локшиною швидкого приготування.
Співробітники служби описали деяких вихованців як "недоглянутих".
Крім того, територія навчально-реабілітаційного закладу не огороджена належним чином, тому діти можуть безперешкодно виходити за його межі.
"Загалом, те, що виявила робоча група, шокує. Наш висновок: якнайшвидше розглянути питання щодо переведення всіх дітей до іншого закладу", – підсумовує Петро Добромільський.
За його словами, повновження ухвалити таке рішення має Львівська обласна рада, адже заклад перебуває в її підпорядкуванні. Однак його виконання має забезпечити Львівська обласна державна адміністрація та її структурні підрозділи.
"Ця ситуація вкотре демонструє неспроможність більшості закладів цілодобового перебування у їхньому теперішньому форматі забезпечити належний догляд. Хоч миттєва відмова від такої системи неможлива, необхідно активніше розвивати сімейні форми виховання", – додав він.
Нагадаємо, наприкінці вересня 2024 року служба уповноваженого з прав людини здійснила візит до одного з навчально-реабілітаційних центрів на Львівщині, вихованці якого, ймовірно, потерпали від регулярного насильства.
Омбудсмен повідомив, що попередні звернення до правоохоронців не отримали очікуваної реакції. Кримінальне провадження щодо сексуального насилля в поліції відкрили після розголосу, однак досі йому не повідомили про підозру.
Згодом правоохоронці Львівщини заявили, що в 2024-му році не отримували звернень щодо випадків насильства над вихованцями закладу, а перевірка в 2023-му не підтвердила порушення.
На початку жовтня "УП. Життя" отримала в розпорядження відео, на якому видно застосування фізичної сили до дитини з навчально-реабілітаційного центру.
В Офісі генерального прокурора повідомили, що ймовірно постраждалих дітей перевели до іншого закладу. Натомість одній із працівниць повідомили про підозру в побоях та мордуванні – ст. 126 КК України.