Лікування онкохворих за рахунок акцизів на вейпи й подібні продукти

Лікування онкохворих за рахунок акцизів на вейпи й подібні продукти

Минулого року від раку в Україні померло 98 тисяч осіб і було зафіксовано 170 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, це дані Міжнародного агентства з дослідження раку.

Україна серед країн із найвищим рівнем захворюваності та смертності від раку у Східній Європі.

Онкологічні захворювання є причиною 15% смертей. Жахливі цифри!

ВІДЕО ДНЯ

Саме паління є причиною 21% всіх смертей від раку.

Воно спричиняє 90% смертей від онкозахворювань легенів.

Крім того, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), паління викликає такі види онкології, як рак гортані, горла, ротової порожнини, нирок, печінки, шлунка, підшлункової залози, сечового міхура, стравоходу тощо.

Фахівці з охорони здоров'я сходяться на думці, що основною проблемою для України є не лише рівень захворюваності, а, передусім, рівень смертності від раку, який значно вищий, ніж в країнах з розвиненою системою охорони здоров'я.

Так, показник 5-річної виживаності хворих на рак в Україні становить 524,5 на 100 тисяч осіб, тоді як у Польщі 691,5, у Німеччині – 1010,9, у США – 1195,7.

Причинами такої високої смертності в Україні є пізня діагностика та серйозне недофінансування лікування онкохворих.

Вартість ампули лише одного препарату для лікування онкології може сягати 180 тис. грн, а загальна вартість лікування одного пацієнта – кількох мільйонів гривень.

Державного фінансування не вистачає для того, щоб забезпечити 100% хворих необхідним лікуванням. Внаслідок цього люди змушені залазити в борги, продавати майно, жебракувати аби купити собі ліки.

Ті, кому не вдається знайти гроші, залишаються без життєво необхідних препаратів та передчасно вмирають.

У 2018 році з урахуванням лише офіційних даних потреба у фінансуванні лікування онкохворих склала 2,5 млрд грн.

За принциповим наполяганням очолюваного мною Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування в Держбюджеті на 2020 рік було закладено 1,3 млрд грн на дорослу онкологію і 631 млн грн на дитячу.

Нам вдалося збільшити фінансування охорони здоров’я до 113 млрд грн, що на 13% більше за бюджет 2019 року. Проте коштів, щоб покрити лікування онкохворих за рахунок держави, все ж не вистачає.

Держава не знає, де брати ці кошти. У пошуках рішення часто намагаються рятувати життя одних пацієнтів за рахунок життів інших, перерозподіляючи кошти між різними захворюваннями.

Проте є більш розумне рішення проблеми. Забезпечити кошти, яких бракує, можливо, наприклад, за рахунок встановлення специфічного акцизного податку для тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) з подальшим спрямуванням коштів через спецфонд бюджету на лікування онкології.

Наразі в Україні стіки тютюнових виробів для нагрівання оподатковуються акцизом на 1 кг, а не поштучно, як звичайні сигарети. Внаслідок цього, ставка акцизу на них виявляється в 3,5 рази менша, ніж на сигарети.

Тютюнові компанії навмисно називають стіки тютюном для нагрівання, а не звичайними тютюновими виробами для того, щоб мінімізувати оподатковування, скориставшись прогалиною в законодавчому регулюванні нової тютюнової продукції.

Разом з тим, ВООЗ та низка інших організацій підтверджує відсутність будь-яких доказів того, що тютюн для нагрівання менш шкідливий порівняно зі звичайними сигаретами.

Крім цього, при виробництві і реалізації так званих ТВН використовуються такі ж маркетингові політики та політики формування цін, як і у випадку з сигаретами.

Разом з тим, через різницю в підході до оподаткування тільки в 2018 році бюджет України недоотримав 474,2 млн грн у вигляді акцизів на стіки тютюнових виробів для нагрівання.

У 2020 році підвищення акцизу на стіки, за підрахунками експертів, забезпечить бюджету понад 650 млн грн, що може покрити значну частину коштів, яких не вистачає для лікування важких захворювань.

3 грудня у Верховній Раді в першому читанні ухвалили законопроект №1210, авторства народного депутата України Данила Гетманцева, який, крім іншого, передбачає встановлення акцизного податку для тютюнових виробів для нагрівання на тому ж рівні, що і мінімальне податкове акцизне зобов'язання для сигарет.

Додаткові надходження можна отримати також шляхом впровадження акцизу на електронні сигарети та щорічної індексації ставки акцизу на звичайні сигарети з урахуванням рівня інфляції.

Розвиток дорожнього господарства, наприклад, фінансується зі спецфонду бюджету за рахунок акцизів на бензин та транспортні засоби. В цьому є логіка.

З огляду на значний вплив вживання тютюнових виробів на виникнення онкології і смертність від неї, створення аналогічного спецфонду лікування онкологічних та інших важких захворювань за рахунок надходжень акцизів на тютюнові вироби буде надзвичайно прогресивним кроком, який дозволить врятувати сотні життів.

Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, спеціально для УП.Життя

Титульне фото OlgaZakrevskaya/Depositphotos

Вас також може зацікавити:

Вейпінг допомагає позбутися нікотинової залежності: правда чи міф

Електронні сигарети вперше заборонять в США. Яка причина?

Що небезпечніше: кальян чи сигарети? Пояснює МОЗ

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні