Вступив в історію: як поведе себе Степанов з історично великим бюджетом на ліки

1152
15 червня 2020

Бюджет на закупівлю ліків та медичних виробів на 2020 рік історичний для України – майже 10 млрд грн.

Коли восени 2019 року пацієнтська спільнота разом з депутатами змусила Уряд погодити цю цифру, а Верховна Рада проголосувала за неї, особисто я неймовірно раділа.

Скажу чесно, весь офіс благодійного фонду "Пацієнти України" святкував. Ми доклали неймовірних зусиль, щоб у поточному році ще більше пацієнтів отримали необхідні їм ліки.

У той момент ніхто не знав і навіть не міг спрогнозувати, що 2020 стане роком турбулентності та скандалів в медицині, міністри охорони здоров’я будуть змінюватися ледь не кожного місяця, а про пацієнтів і те що МОЗ має працювати в їхніх інтересах всі забудуть.

Але станом на перше півріччя ми опинились в такій ситуації.

З однієї сторони ми маємо найбільший за всю історію України бюджет на ліки. Тобто, більше пацієнтів можуть отримати необхідне їм медакаментозне лікування, більше медвиробів можемо купити та прооперувати більшу кількість пацієнтів.

З іншої, уряд Дениса Шмигаля та міністра охорони здоров’я Максима Степанова, які плювати хотіли на цей історичний шанс і на цих пацієнтів.

Про це говорять факти. На дворі червень, а закупівлі ледь-ледь стартують. І як нам здається, рухатись вони почали лише по причині неабиякого тиску зі сторони пацієнтської спільноти. 

Які можливості для пацієнтів відкриває збільшення фінансування на ліки у 2020?

На цей рік МОЗ мав закупити ліки та медвироби по 38 програмам, які включають в себе закупівлі для важких та рідкісних хвороб, медвироби для операцій, підтримуючі терапії, тести та ліки для соціально-небезпечних хвороб, вакцини.

У 2020 році за бюджетні кошти держава може забезпечити лікуванням майже всіх пацієнтів, які його потребують!

Покриття програм сягає від 80% до 100% від потреб для лікування важкохворих пацієнтів.

Такого висновку дійшли наші аналітики проаналізувавши два паспорти бюджетних програм (КПКВК 2301400, 2301040) МОЗ України.

Більш ніж третина програм по закупівлям може бути забезпечена на всі 100%.

Всі необхідні ліки та медвироби можуть отримати:

  • діти та дорослі, які хворіють на рак;
  • новонароджені діти з розладами дихання;
  • вагітні жінки для запобігання гемолітичної хвороби у новонароджених;
  • жінки для лікування безпліддя;
  • породіллі з післяпологовими кровотечами;
  • люди, які хворіють на туберкульоз;
  • люди, які живуть з ВІЛ;
  • пацієнти, які потребують замісної підтримувальної терапії.

Всі необхідні тест-смужки для визначення глюкози зможуть отримати діти та вагітні, які знають або вперше дізнались про діагноз цукровий діабет; скринінг новонароджених, тест-системи для діагностики ВІЛ та туберкульозу теж можуть бути забезпечені за державний кошт на 100%.

Для пацієнтів з інсультами та інфарктами також передбачено 100% державних коштів, аби покрити потребу у ліках та медичних виробах.

Тобто якщо, не дай Боже, у когось трапляється інфаркт чи інсульт, родичам не виписують полотном список ліків, які терміново треба бігти купувати.

Ці ліки повинні бути в лікарнях, кошти на них є і достатньо.

Фінансування окремих програм виросли в рази.

Наприклад, для запобігання гемолітичної хвороби новонароджених виділено в 12,5 разів більше коштів ніж в 2019 році.

Всі вагітні жінки можуть бути забезпечені антирезусним імуноглобуліном.

В 4,2 рази більше грошей виділено на лікування муковісцидозу у дорослих (потреба покривається на 83,9%).

Бюджет на лікування розсіяного склерозу виріс в 2,5 рази (потреба покривається на 83,9%).

І так суттєво збільшиться кількість ліків (до 84%) у 60% лікувальних програм.

Багато пацієнтських організацій, які роками борються за доступ до лікування були приємно вражені такою картиною. Повний порівняльний аналіз закупівель

Та чи отримають пацієнти ліки на практиці, чи такий гучний прорив у доступі до лікування залишиться на папері?

Ми спостерігаємо за потугами МОЗу організувати закупівлі ліки, як за равликом. Він наче рухається, але дуже повільно і неймовірно дратує.

Часті зміни міністрів охорони здоров’я, час на те, щоб кожному з них громадськість "пріоритезувала" закупівлі, спроба діючого міністра Степанова повернути закупівлі в МОЗ – і ось ми в середині року.

Міністерство критично пізно розпочало закупівельний процес. Паспорт бюджетних програм, надважливий документ для закупівель, прийнятий з запізненням.

Наприклад, у 2019 році паспорта були затверджені у березні, у 2018 році – у квітні.

На сьогодні (у червні!) закупівлі оголошені лише по одній програмі з 38-ми – дорослій онкології.

Уже зараз закупівельники, які по суті виконують розпорядження МОЗу – міжнародні організації та ДП "Медичні закупівлі України" прогнозують основні поставки не раніше 1-2 кварталу 2021 року, саме через зрив початку закупівельного процесу.

Недолуге керівництво МОЗу довело ситуацію до точки, коли потрібно виконати задачу уже з двома зірочками: в надкороткі терміни провести закупівлі в умовах світової фармацевтичної кризи та в тяжких логістичних умовах, через величезні черги на митницях та кордонах, доставити ліки в Україну.

При цьому ми не маємо права допустити переривання лікування, адже за деякими програмами ліки почнуть закінчуватися вже через 2 місяці.

Міністерство має встигнути освоїти вдвічі більший ніж у попередні роки бюджет, аби виправдати сподівання пацієнтів на таке довгоочікуване розширення доступу до лікування.

Уже багато років ми дуже пильно слідкуємо за закупівлями і маємо експертизу у порівнянні цін. Цей рік не стане виключенням!

Маю велику надію, що у результаті ми побачимо співмірні з минулим роком ціни на ліки, а не розігрування корупційного сценарію – дотягнути до останнього, аби забрати закупівлі в МОЗ та дуже швидко купити що небудь за непомірно високими цінами у компаній-прокладок, заробивши на цих "тендерах".

Історичний бюджет на ліки – це джекпот для міністерства, який йому принесли на блюдечку.

Але чи скористається воно цим джекпотом?

Чи будуть пацієнти помирати або жебрати на ліки, у той час, коли у МОЗу повні кишені грошей на препарати – покаже час.

Інна Іваненко, виконавчий директор БФ "Пацієнти України", спеціально для УП.Життя

Титульна світлина stepunina.gmail.com/Depositphotos

Вас також може зацікавити:

Хроніки 2020: в Україні немає ліків для важкохворих, рахунок померлих не від коронавірусу пішов на тисячі

Завдяки міжнародним медичним закупівлям Україна змогла зекономити $37,5 млн

Корупція чи недолугість: що відбувається із закупівлею ліків для важкохворих пацієнтів

Коронавірус: хворі на рак та онкоодужуючі в зоні ризику, як вберегтися

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Головне на сайті