Українська правда

Корупціовірус в Інституті раку: як заробляють на онкохворих під носом у міністерки

26 лютого 2020, 11:43

225 гривень за кілограм яловичини – це не цінник на стейк в елітному супермаркеті столиці, а ціна, за якою закуповує м’ясо Національний інститут раку.

Інші продукти теж купуються за завищеними в 2 рази цінами, в той час, як грошей лікарні не вистачає навіть на ліки.

Чорна каса Інституту раку. Як заробляють на онкохворих

Багатостраждальний інститут знову в епіцентрі скандалу: цього разу через закупівлю ліків та їжі за цінами в 2 рази вище ринкових.

Відбувається це все банально просто, нахабно та в обхід системи ProZorro.

Відповідно до закону в Україні всі закупівлі вище 200 тис. грн потрібно проводити через онлайн аукціон – систему закупівель ProZorro.

Але підприємливе керівництво Інституту раку знайшло в законі прогалину: щоб не проводити відкриті торги, закупівлю розбивають на декілька маленьких до 199 тис гривень, і замість проведення відкритого тендеру укладають прямі договори з "потрібними" постачальниками.

Саме так Інститут раку закупив яловичину по 225 грн за кілограм, в той час як в київських супермаркетах з роздрібними цінами вона коштує 130-150 грн за кілограм. 

Курячі стегна теж закупили в 1,5 рази дорожче – по 110 грн, замість 60-70 грн в столичних супермаркетах.

Соняшникову олію інститут закупив майже в 2 рази дорожче – по 40 грн за літр, в той час, як в АТБ чи Новусі вона коштує 20-26 грн.

Всі закупівлі, як ми бачимо – до 199 тис грн. Всі вони – без реального конкурсу і конкуренції – купуй в своїх, що хочеш і за скільки забажаєш. 

До речі, ФОПи, які виставляють такі "космічні" ціни лікарні – всі свої. Нікому більше, крім лікарні їжу вони не продають, ну і да, хто ж купить в 2 рази дорожче, окрім своїх, ще й за наші з вами податки, які мають для онкохворих використовуватись.

Ось, наприклад, м’ясо купують у ФОП Григораш Юрій Вікторович, в якого, судячи з документів – Інститут раку єдиний замовник.

Загалом інститут накупив на таких неконкурентних закупівлях в нього вже продуктів харчування на 1,5 млн грн.

 Для збільшення натисніть на таблиці

Іншим постачальником продуктів є  ТОВ "Асторія Інк.". З нею Інститут раку заключив 27 неконкурентних договорів по харчуванню на 2,7 млн грн.

Договори на постачання продуктів харчування підписувалися заступником директора Інституту Раку – Дмитром Нікітіним.

За дивним збігом обставин колишнім керівником і бенефіціаром компанії "Асторія Інк", яка продає втридорога їжу державній лікарні є колишній бізнес-партнер заступника Інституту Раку Нікітіна – Олексій Тополенко.

До роботи в Інституті Раку Нікітін разом з Тополенко займалися іншим бізнесом, маючи декілька компаній: "ЛОМБАРД "ДІАМАНТОВИЙ ДІМ", ТОВ "ДІАМАНТ-Т" І КОМПАНІЇ" та ТОВ "ЗЕРНОВА КОМПАНІЯ "АЛЬЯНС". Ось так з ломбардів – і відразу, судячи з усього, в новий бізнес – лікування раку.

Для збільшення натисніть на скрін
 Для збільшення натисніть на скрін

 Для збільшення натисніть на скрін

До речі, останнім часом ці бізнесмени настільки знахабніли, що не лише Нікітіна, але й Тополенко влаштували на роботу в Інститут.

Колишній керівник ломбарду тепер інженер 1-ї категорії відділу обслуговування та ремонту будівель, споруд та інженерних мереж Національного інституту раку.

"Новенького" інженера відразу ввели і в тендерний комітет, який закуповує в обхід ProZorro продукти харчування у компанії, яка йому ж нещодавно належала.

Для збільшення натисніть на скрін
Для збільшення натисніть на скрін

До речі, це не перший скандал із заступником директора Інституту раку – паном Нікітіним.

Восени 2019 року інститут збирався закупити у компанії, що належить батьку Нікітіна, обладнання на 32 млн грн.

Тоді журналісти вчинили скандал і тендер скасували, а компанію швиденько переоформили на іншу особу.

А компанія нещодавно успішно отримала велику кількість підрядів від Інституту раку на більш ніж мільйон гривень на незрозумілі "технічно-інженерні" послуги.

Ще одною "схемою", якою давно користуються в різних лікарнях під час закупівлі ліків та якою не нехтують і в Інституті раку – це об'єднання декількох препаратів в один лот.

Причому зазвичай один з кількох препаратів в лоті має унікальне, наприклад, дозування – і все – купити можна лише у одного постачальника.

Так, наприклад, замість того, щоб купити три окремих препарати на конкурентних торгах, в Інституті раку об'єднали декілька з одним. Це препарат під назвою "Паклітаксел", який має унікальне дозування 150 мг та є виключно у одного виробника – компанії "Актавіс", що виробляє препарати під брендом "Віста".

Загальна сума закупівлі склала більше 3 млн гривень. Інші учасники намагалися оскаржити такі дії керівництва, але всі скарги було відхилено.

Як же так сталося, що навіть ті мізерні копійки, які виділяє держава на лікування хворих з онкологією, так розкрадаються?

Все просто – Міністерство охорони здоров'я банально закриває очі на те, що відбувається.

В кінці листопада 2019 року вже нове керівництво міністерства гучно заявило про відсторонення директорки Інститут раку Олени Колеснік.

Директорку Інституту раку відсторонили від роботи

Після цього МОЗ було проведено перевірку, знайшли 33 порушення і повернули директорку назад на своє робоче місце.

Проблем з тим, що гроші в Інституті банально розкрадаються – ніхто в міністерстві не бачить. Після перевірок – Колеснік поновили на посаді і вона далі керує Інститутом.

До речі, для того, щоб закривати роти журналістам та активістам та судитися з ними за наклеп, директор Інституту раку за державні кошти найняла адвокатське бюро "Качура Лоєрс".

1 година роботи адвоката – коштує державному бюджету 888 грн.

Цікаво, що колишній керівник цього бюро – Олександр Качура тепер вже народний депутат від "Слуги народу".

Безсистемні закупівлі ліків та невикористане обладнання. В Інституті раку провели аудит

Важливо зазначити, що цього року у директорки Інституту раку Олени Колеснік закінчується контракт. І саме тому тендерний комітет Інституту раку максимально активізувався, щоб витратити до цього моменту всі гроші, що держава заклала на заклад.

Для порівняння, минулого року за 2 перші місяці Інститут раку провів 42 тендери на 33 млн грн., а цього року вже 73 тендери на 124 млн.

Майже на 100 млн більше, ніж за такий самий період в попередньому році!

 Для збільшення натисніть на скрін
 Для збільшення натисніть на скрін

Незважаючи на корупцію, яка процвітає в головній установі по боротьбі з онкологією в країні – конкурс Міністерство охорони здоров'я на нового очільника – оголосило знову "серед своїх".

Вибирати керівництво буде науковий колектив, який складає менше 10% всіх співробітників закладу і виключно знову ж таки серед науковців.

Молодому поколінню сюди потрапити і не мріялося.

Замість того, щоб провести обіцяну автономізацію і зробити прозорий конкурс на керівника закладу, керівництво міністерства вирішило просто залишити все як є – нехай з бюджету далі йдуть гроші не за послуги, а на все – так легше їх "освоювати".

160 українців щодня помирають від раку. Більшість з них можна було б врятувати, якби в Україні була вчасна діагностика та лікування.

Але коли гроші, які виділяє на це держава, дерибаняться прямо під носом у міністра охорони здоров'я, а вона не бачить в цьому проблеми і поновлює на посаді таке керівництво, – то питання, мабуть, варто ставити про звільнення і притягнення до відповідальності не лише керівництво медзакладу, але й очільницю МОЗ Зоряну Скалецьку, яка в скафандрі переховується в Нових Санжарах.

Олександра Устінова, народний депутат від партії "Голос", спеціально для УП.Життя

Титульна світлина Feverpitch/Depositphotos

Можливо, вас зацікавить:

"У владі нас недолюблюють, ми їх дратуємо": голова НСЗУ про Радуцького і Скалецьку

Ще два топ-менеджера звільнилися з МОЗ. Цього разу заступниця Скалецької та глава ЦГЗ

Як підняти зарплати лікарям, медреформа у 2020 році та конфлікт у МОЗ: інтерв'ю міністерки Зоряни Скалецької

Михайло Радуцький: "Якщо в нас буде війна з МОЗ – це програш президента і мені краще піти"

"Уляна Супрун пішла не тому, що погана": Михайло Радуцький про аудит медицини та медичне страхування

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.