Медична "Санта-Барбара": коротка екскурсія конфліктом у медвиші Богомольця

"Тут чорт ногу зламає!" – так цілком може подумати людина, яка не стежить місяцями за мексиканським серіалом, де стосунки з’ясовують екс-ректорка Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Катерина Амосова та Міністерство охорони здоров’я на чолі з Уляною Супрун.

Блокування ректорату, мітинги, суди, поліція, взаємні звинувачення і навіть ланцюги на корпусах.

Проведу короткий екскурс цим серіалом, який почався ще у лютому.

ПРИЧИНА ВИБУХУ СКАНДАЛУ: ЗРИВ ЛІЦЕНЗІЙНОГО ТЕСТУВАННЯ "КРОК" ДЛЯ СТУДЕНТІВ-СТОМАТОЛОГІВ

20 лютого 2018 року студенти-стоматологи мали складати своєрідне ЗНО для медиків – ліцензійне тестування "Крок".

Єдиною структурою, яка може його проводити – є Центр тестування.

Він провів тести у всіх медзакладах країни, крім вишу Богомольця.

Чому? Університет, на відміну від усіх інших вишів, вирішив не укладати договір з Центром, а оголосити тендер.

Так, за словами екс-ректорки Катерини Амосової, вирішив тендерний комітет НМУ.

Мовляв, Центр надав їм недостатньо доказів, які доводять його монополію.

Центр відмовився іти на тендер, оскільки лише він має право проводити таке тестування.

ПРОТЕСТ ПІД МОЗ

Щойно стало відомо про зрив іспиту, тобто 20 лютого, МОЗ відсторонює Катерину Амосову від обов’язків ректора – щоб провести перевірку.

Тоді ж під МОЗ приходять студенти з плакатами і влаштовують мітинг на її підтримку.

Староста групи одного з факультетів вишу на правах анонімності розповідав УП, що отримав дзвінок з деканату за проханням ректорату:

– Сказали, що потрібно йти до МОЗ, брати студентів, там буде мітинг проти Центру тестування. Нам тоді було відомо лише про зрив "Кроку".

Третьокурсниця, якій зірвали "Крок", була на акції:

Я хочу анонімно розказати, як все було насправді. Я і студенти мого курсу, яких знаю особисто, дізнались про відсторонення Амосової лише коли приїхали під МОЗ і почули це у мікрофон.

Тоді ми зрозуміли, що стоїмо не заради "Кроку". Скасування тесту було лише інструментом, щоб нас туди заманити.

Була ініціатива з боку старост, голови студпарламенту. Приїхали, а плакати уже готові. Нам сказали, що є час до першої години дня.

БЛОКУВАННЯ РЕКТОРАТУ, В.О. РЕКТОРА №1

Того ж дня о першій по обіді близько 30 студентів заблокували ректорат.

МОЗ призначило в.о. ректора Михайла Захараша, але він не зміг потрапити на робоче місце.

Молоді люди на вході підтримували Катерину Амосову і казали, що розблокують його, лише коли "призначать в.о. ректора, який задовольняє всіх нас".

УНІВЕРСИТЕТ НА ЛАНЦЮГАХ

Через кілька днів, 25 лютого, в університеті оголошують безстроковий страйк на підтримку Катерини Амосової нібито через "безпрецедентне брутальне та незаконне втручання керівництва МОЗ в незалежність та самоврядність НМУ".

Була також вимога відсторонити від обо'язків в.о. міністра Уляну Супрун.

Корпуси зачинили на ланцюги.

Студенти почали масово обурюватись такому рішенню, коментувати в соцмережах, що не підписувались на страйк.

МОН і МОЗ закликали не зривати навчальний процес.

Тож уже через два дні безстроковий страйк припинили. Офіційна причина: комітет Верховної ради з питань охорони здоров'я, очолюваний Ольгою Богомолець, підтримав їхні вимоги.

Через півроку в інтерв’ю УП.Життя Катерина Амосова спершу сказала, що не підтримувала страйк, а виступила аж через два дні, бо для неї "це було шокуюче" і вона побачила, що "непідтримка страйку є серйозною". Втім, потім визнала, що таки підтримувала страйк.

ВІДНОВЛЕННЯ РЕКТОРА №1

1 березня Окружний адміністративний суд Києва відновив Амосову на посаді ректора, призупинивши пункт 3 наказу МОЗ "Про проведення перевірки", розгляд справи по суті відбудеться згодом.

Тоді МОЗ вдруге відсторонило ректорку і подало апеляцію.

ЗВІЛЬНЕННЯ АМОСОВОЇ

У цей же період перед МОЗ звітують ректори медвишів – таку практику запровадили вперше у 2018 році.

Амосова не з’явилася двічі, тож комісія 30 березня аналізувала її звіт без неї.

Комісія знайшла порушення і рекомендувала достроково розірвати контракт з ректоркою.

Уже 2 квітня Катерину Амосову звільнили. Вона оскаржила це у суді.

По її відстороненню уже є рішення суду першої інстанції: НМУ діяв законно, а відсторонити Амосову з посади МОЗ не мало права.

Я не юрист, тому мені незрозуміло, чому суд у своєму рішенні на ст.2 вказує, що Центр тестування є єдиним ліцензованим органом, який може проводити тестування, але на наступних сторінках різними документами і формулюваннями доводить, що НМУ не мав достатньо підстав укладати прямий договір, що вжив "усіх заходів" для забезпечення тестування.

Більше того – що НМУ нібито зробив замість Центру тестування "його роботу", бо запросив висновок експерта, який підтвердив, що таки так – лише Центр тестування може це проводити.

При чому у рішенні суду не вказано, якої кваліфікації цей експерт, чому його висновок настільки вагомий, де він працює тощо. На це рішення МОЗ подало апеляцію.

В.О. РЕКТОРА №2 та №3

Після звільнення Катерини Амосової було кілька місяців публічного затишшя.

Ймовірно, МОЗ пішло на поступки, бо другим в.о. ректора стала людина з команди ректорки – проректор Ярослав Цехмістер.

Він навіть виходив на прес-конференцію в її підтримку.

Цехмістер виконував обов’язки ректора, аж поки 15 серпня МОЗ не призначив нового в.о. ректора.

Ним став Юрій Кучин, який очолював Інститут післядипломної освіти вишу.

І знову люди зі студентського самоврядування не пропускали нового в.о. ректора на робоче місце. В усіх названих випадках – протест під МОЗ, двічі блокування ректорату, страйк – на передовій завжди були одні й ті ж люди. Катерина Амосова теж визнала, що більшість людей у цих подіях повторювалися.

Цього разу конфлікт розрісся і поліція уже не просто спостерігала, а відтіснила протестувальників, щоб Кучин потрапив у ректорат.

У МОЗ заявили, що охоронці університету за вказівкою невідомих у відділі канцелярії закладу застосували фізичну силу та нанесли тілесні ушкодження співробітниці Департаменту управління персоналом та кадрової політики МОЗ.

Натомість люди, які не впускали Кучина, теж заявили про побиття, викликали поліцію і "швидку".

Юрій Кучин таки почав виконувати обов’язки в.о. ректора. В інтерв’ю УП він розповідав про саботаж роботи з боку різних працівників університету.

Його обвинувачення Амосова заперечує в інтерв’ю.

5 вересня суд знову зупиняє дію наказу МОЗ – цього разу про призначення Юрія Кучина в.о. ректора. Позов до суду подали 5 (!) з 6 проректорів НМУ.

Я не юрист і керуюся лише здоровим глуздом. Тому мені незрозуміло, чому суд вирішив, що чинний статут університету не є достатньою підставою, щоб МОЗ призначав в.о. ректора.

Адже у законі "Про вищу освіту" чітко сказано, що права, обов’язки та відповідальність (ректора, – УП) визначаються законодавством і статутом закладу вищої освіти.

ЧОРТ НОГУ ЗЛАМАЄ

А далі – найдивніше: різні в.о. ректора позвільняли один одного.

Кучин звільнив Цехмістера, Цехмістер – Кучина. І усі взаємно звинувачують один одного в підробці документів.

Зараз у ректораті обов’язки в.о. нібито виконує саме Ярослав Цехмістер, розповіла УП Катерина Амосова. Це ж сказали, коли ми зателефонували в ректорат.

10 вересня очільниця МОЗ Уляна Супрун звинуватила керівництво НМУ у саботажі та зриві навчання. Ті ж звинувачення пролунали на адресу Одеського медвишу.

За її словами, саме щодо цих двох університетів МОЗ найчастіше отримувало скарги щодо серйозних зловживань, тотальної корупції та свавільної поведінки ректорів та їхнього оточення у різних вишах.

11 вересня МОЗ призначило уже четвертого в.о. ректора. Ним став Олександр Науменко.

Водночас у медвиші Богомольця стверджують, що 10 вересня проректор з науково-педагогічної роботи Олександр Никитюк наказав звільнити з посади проректора Науменка.

Причина – "невиконання умов контракту, систематична відсутність на робочому місці, невиконання посадових обов’язків".

МОЗ переконує, що усі працівники університету, яких зараз "звільняють" через їхню відмову "підтримати незаконні дії та накази Ярослава Цехмістера", звільнені незаконно.

Тим часом Катерина Амосова збирається відстояти своє право на ректорство, пройти усі інстанції і повернутися на посаду. Як мінімум, ще на три роки, до завершення дії контракту.

Ірина Андрейців, УП

Реклама:

Головне сьогодні