Фрукти, овочі, чай: які продукти знижують ризик смерті у людей з хворобою Паркінсона?
Раціон, багатий на флавоноїди, які є у яскравих овочах і фруктах, збільшує тривалість життя і знижує смертність у людей з хворобою Паркінсона.
Відповідне дослідження опублікували у журналі Neurology, повідомляє Medical News Today.
Флавоноїди – це речовини, що містяться у кольорових овочах, фруктах, ягодах, горіхах, корінцях, квітах, а також у чаї та червоному вині.
Науковці з Університету штату Пенсильванія та Університету Квінса дослідили їхній вплив на тривалість життя і рівень смертності у пацієнтів з Паркінсоном.
Для цього вони проаналізували дані 1251 людей та виміряли пропорції споживання яблук, чорниці, полуниці, чаю, апельсинів та червоних вин.
Фото: chiociolla/Depositphotos |
У дослідженні взяли участь 599 жінок та 652 чоловіків, у яких діагностували хворобу Паркінсона.
Науковці оцінювали вживання продуктів із високим вмістом флавоноїдів до та після діагностики хвороби.
Харчування людей аналізували протягом 32-34 років до смерті або до завершення дослідження.
Споживання флавоноїдів оцінювали через опитування кожні 4 роки.
Зрештою, доктор Гао та його колеги виявили 2 важливі результати:
- учасники з хворобою Паркінсона, які вживали продукти з високим вмістом флавоноїдів до встановлення діагнозу, мали нижчу смертність загалом;
- водночас учасники, які почали харчування з високим вмістом флавоноїдів після діагностики "Паркінсона", продемонстрували нижчу смертність внаслідок хвороби.
Загалом люди, які живуть із хворобою Паркінсона, мають вищу смертність, ніж інші.
Однак виявилося, що кольорові продукти у раціоні, зокрема чорниця, полуниця, червоне вино або чай, сприяють зменшенню смертності, каже автор дослідження професор Сян Ґао.
Справа у тому, що метаболіти флавоноїдів можуть долати гематоенцефалічний бар’єр – це механізм між кровоносними судинами мозку та компонентами, що утворюють мозкову тканину, пояснюють дослідники.
Також вони можуть зменшувати окислювальний стрес (пошкодження і загибель клітин тіла через окислення), запалення та затвердіння артерій, відоме як атеросклероз.
Ці особливості надають флавоноїдам нейропротекторні властивості – тобто здатність зберігати функції мозку.
У центральній нервовій системі метаболіти флавоноїдів зв’язуються з рецепторами в мозку, які контролюють седативний ефект, тривожність і навіть можуть зменшувати ризик судом.
Саме тому флавоноїди викликали інтерес у клінічних дослідників, які лікують такі нейродегенеративні захворювання, як хворобу Паркінсона або хворобу Альцгеймера.
Водночас доктор Ґао наголошує, що вживання цих продуктів не має причинно-наслідкового зв'язку з лікуванням "Паркінсона".
Але зміни способу життя потенційно можуть вплинути на перебіг хвороби та на ускладнення у майбутньому.
Важливо! Цей матеріал ґрунтується на останніх та актуальних наукових дослідженнях, носить виключно інформаційно-довідковий характер і не може бути основою для встановлення медичного діагнозу чи призначення лікування. Щоб встановити діагноз, обов'язково зверніться до лікаря!
Вас також може зацікавити:
Які дієти найкращі та чому? Рейтинг 2022 року
У половини жінок і третини чоловіків розвивається деменція або хвороба Паркінсона – дослідження
Веганство та вік: як рослинна дієта може допомогти дорослому поколінню покращити стан здоров'я?
Середземноморська дієта: погляд нутриціолога
Вчені назвали 4 продукти від раку, хвороб Паркінсона та Альцгеймера
Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.