Кшижтопур – містичні руїни

Кшижтопур – містичні руїни

Палац у Кшижтопорі збудували як своєрідний календар. У ньому було стільки веж, скільки кварталів у році, великих кімнат – скільки місяців, кімнат – за кількістю тижнів, а вікон – 365.

Стеля в їдальні була скляною, і гості під час трапези могли спостерігати, як над ними плавали екзотичні риби.

До 15-річчя запуску віртуальних карт Гугл роздав нагороди – золоті позначки для туристичних місць із найвищим рейтингом за оцінками користувачів. Польща отримала 16 золотих позначок, по одній у кожному воєводстві. У Свєнтокшиському воєводстві золоту відзнаку здобув замок Кшижтопур в Уїзді.

Трохи історії

Без історії тут нікуди, бо зараз палац – мальовнича руїна посеред поля. Руїна грандіозна, вражаюча. Але, щоб уявити, яке життя вирувало поміж цих мурів, варто пригадати XVII століття.

… У стайнях, розташованих у лівій частині дитинця, приблизно на дві третини нижче його рівня, коні їли з білих мармурових ясел і могли споглядати себе в кришталевих дзеркалах, розміщених над ними.

Насправді дзеркала були не для коней, а для того, щоб роз’яснити кімнати, відбиваючи сонячне світло, яке падало крізь високі вікна.

Ах, ці магнатські фантазії!

XVII століття – то були часи, коли аристократи змагалися поміж собою у пишності. Тон задав королівський двір у Кракові.

Сигізмунд Старий взяв за дружину неаполітанську принцесу Бону, а та привезла у Польщу моду на все італійське.

Дуже швидко запрошений нею Франческо Фіорентіно перебудував готичний Вавель у ренесансний палац.

Мода заразила магнатів і шляхту. Кожен хотів мати свого італійського архітектора і замок, як королівський, або й кращий.

Чимало старих замків знищила Тридцятирічна війна. Легендарний замок у Мальборку залишався оборонним. Замок-велетень Ксьонж переживав чергову перебудову.

Замок palazzo in fortezza у Замості відновлювали після пожежі. Тож усі враз перевершив новенький Кшижтопур.

Збудував його Лоренцо Сенез, італійський архітектор, якого запросив воєвода Оссолінський.

Не так далеко – у Підгірцях – венецієць Андреа дель Аква зводив пишний замок для коронного гетьмана Конєцпольського. Ще не настали часи розмаху Собеського, ще не побудували Версаль – замок в Уїзді був найбільшим у Європі.

Трохи магії

Замки були не просто витворами архітектури. По суті, це була візуалізація ідей і вираз особистості власника. Кшиштоф Оссолінський мав неймовірне багатство, амбіції та любов до чаклунства.

Шляхтич поїздив по світі, покрутився на не одному королівському дворі, отримав посаду посла, писав і перекладав.

На позір дуже релігійний, Кшиштоф полюбляв окультні науки і магію. Ще – конкурував із старшим братом.

Тож коли старший Єжи отримав у спадок родинний маєток Оссолін, молодший Кшиштоф вирішив вирізнитись оригінальною новобудовою неподалік.

Притримуючись модного стилю palazzo in fortezza, замовив собі зі Альп архітектора, від якого зажадав утілення мотивів кабалістичної книги Зоар.

Неабиякий інженер і теж нівроку оригінальний Сенез любив нетипові будови, тож узявся за замок.

Тисячі людей будували замок-календар у чистому полі. Місце було добре стратегічно розташоване: кам’янисте узгір’я, підмоклі луки доокола.

Одні бачать у його формі п’ятикутну зірку-пентаграм, інші – орла з розпростертими крилами. Мені замок за формою нагадує велетенську черепаху.

Вигадливий за планом палац мав чотири поверхи. Як будівельний матеріал використали місцевий камінь-піщаник і цеглу. На північ від палацу розбили сад.

У замку застосовували новітні на той час технології – ліфти і туалети, системи опалення та вентиляції, була навіть баня. Будівництво тривало 13 років, але так і не закінчилося повністю.

Оссолінський пожив тут недовго, хоча яскраво. Десь у описах залишилися спогади, як магнат влаштовував катання на санях по кленовому цукрі, бо не було снігу.

Подейкують, що підземні ходи звідси до Оссоліна теж були цукром всипані, – так брати, розважаючись, їздили в гості один до одного.

Про тітку Кшиштофа, дошкульну стару панну, яка була немилою за життя й завдавала клопоту після смерті, залишившись у мурах замку примарою із своїм білим собакою.

Кажуть теж, що Оссолінський так загравав із дияволом, що вибудував замок як портал, щоб нечистого позбутися. Але не вдалося. І сам магнат через рік відійшов у засвіти. Щоб навідуватись сюди привидом.

На вхідних воротах є два знаки: Сокира (Топір) – герб роду та Хрест – символ віри. Позірної, як вже розуміємо. Бо поруч можна видивитися малу літеру W – ієрогліф, який, за книгою Зоар, мав забезпечити цьому місцю вічне буття.

Кшижтопур сьогодні

Стоїть мальовничою руїною посеред нічого. Візит сюди треба запланувати спеціально. Орієнтуватися на дані GPS: N 50° 42' 50.657 E 21° 18' 37.678

Туристи захоплюються монументальністю силуету замку. Нічого дивного – немає другого такого об'єкту в Польщі і в Європі. Це була велична споруда: оборонна і житлова. Зараз руїна, але яка!

Місце безумовно має особливу таємничу атмосферу. Кшиштоф, не дивлячись на свої магічні експерименти (або й через них), помер раптовою смертю. Його єдиний син теж не мав у замку щастя.

Восени 1655 р. шведська армія під командуванням генерала Дугласа без жодного пострілу здобула замок.

Через два роки шведи покинули Уїзд, забравши із собою усе цінне: декоративні елементи, меблі, бібліотеку, план замку.

Шведам приписують зруйнування замкових мурів. Але ще якийсь час замок цілком справно служив резиденцією для наступних родів польських аристократів.

Лише ті не мали ні волі, ні ресурсів для відбудови замку, який почав руйнуватися.

Мури осипалися, руїни обростали легендами. А сови вподобали їх для своїх гніздувань. Замок брата, Єжи Оссолінського, не зберігся взагалі.

Як відвідувати замок?

За маршрутами – об’єкт, бо, величезний, добре з гідом. Гід охоче розповість місцеві байки.

 • Зелений маршрут: бастіони
 • Темно-синій і голубий маршрути: флігелі й палац
 • Синій маршрут: джерела і сад
 • Жовтий: веде погребами
 • Червоний: підземелля для сміливих

Траси можна поєднувати.

Ще краще – вибратись на нічні відвідини замку. Зі смолоскипами, в ілюмінаціях, з Білою Дамою, лицарськими поєдинками на дитинці, з придворними танцями.

Поруч проходить Східний Велосипедний маршрут Green Velo – найдовший (2000 км) велосипедний шлях у Польщі. Тому у Кшиштопур можна приїхати і велосипедом.

Якщо любите цифри:

 • Кубатура об’єкту – 70 тис. m3,
 • Поверхня замку – 1,3 га,
 • Загальна довжина мурів – 600 м,
 • Загальна поверхня мурів – 3730 м2,
 • Площа садів – понад 1,6 га,
 • Оригінальні мури збереглися на 90%

Для будівництва використали:

 • 11 тис. тонн місцевого кварцитового піщаника
 • 300 m3 піщаника з Кунова,
 • 30 тис. штук черепиці,
 • 200 тис. цеглин,
 • 500 тонн гашеного вапна,
 • 5 тис. м3 піску, мармуру, алебастру, екзотичної деревини.
 • У підземеллях досі б’є джерело, вода з якого, кажуть, – цілюща.

Автор: Олена Бондаренко

Фото надані Свєнтокшиською регіональною туристичною організацією та замком у Кшижтопорі

Читайте також:

Музей у Козлувці – розкіш і соцреалізм

У Вроцлав, у Африку!

Копальня Гвідо – на пиво і у лазню!

Торунь – місто пряників

Королівський замок на Вавелі

Пасаж Ружі у Лодзі

Версаль Підляшшя

Королівські Лазенки у Варшаві

Замок хрестоносців у Мальборку

Укріпрайон у Міжріччі: вісім годин екстриму

Познань – краса з характером

Головне сьогодні