Астрономи зафіксували момент, як чорна діра "шматує" близьку зірку

Вікторія Андрєєва — 1 грудня 2022, 16:12

Чорна діра, яка у сотні мільйонів разів більша за Сонце та розташована на відстані 8,5 мільярдів світлових років від Землі, проковтнула близьку зірку.

Цей процес називається анігіляцією зірки.Його зафіксували астронавти Массачусетського університету, пише Reuters з посиланням на дослідження у Nature і Nature Astronomy.

Вперше анігіляцію зірки зафіксували у 2011 році. Тоді чорна діра розірвала зірку, а потім запустила сяючі струмені частинок високої енергії в протилежних напрямках у космос.

Науковці з Массачусетського університету зазначають, що випадок у лютому 2022 є найяскравішим та найтривалішим. Його зафіксували завдяки камері, прикріпленої до телескопа в Паломарській обсерваторії в Каліфорнії.

Скриншот з відео

За оцінками астронавтів, чорна діра проковтнула зірку за розміром близьку до Сонця. Але із земним світилом цього не станеться, запевняють вони.

РЕКЛАМА:

"Коли зірка небезпечно близько "підходить" до чорної діри, вона різко розривається на частини гравітаційними приливними силами чорної діри – подібно до того, як місяць тягне припливи на Землю, але з більшою силою", – сказав Астроном і співавтор дослідження з Університету Міннесоти Майкл Кофлін.

Астронавти пояснюють: коли чорна діра вже розірвала зірку, її шматки утворюють орбіту для матерії, яка схожа на диск.

"А тоді чорна діра поглинає те, що залишилося від приреченої зірки на диску. У деяких дуже рідкісних випадках, які, за нашими оцінками, трапляються в 100 разів рідше, потужні струмені матерії запускаються в протилежних напрямках, коли відбувається подія приливного зриву", – додав Кофлін.

Науковці припускають, що діра оберталась дуже швидко: процес поглинання тривав близько тижня.

Вважається, що надмасивна чорна діра розташована в центрі галактики, так само як Чумацький Шлях і більшість галактик мають одну з них у своєму ядрі. Але подія приливного зриву була настільки яскравою, що затулила світло зірок галактики.

"На своєму піку джерело здавалося яскравішим за 1000 трильйонів сонць", – сказав науковець.

Читайте також: Астрономи знайшли найближчу до Землі чорну діру

Реклама:

Головне сьогодні