У школах Закарпаття виявили проблеми з навчанням українською мовою – омбудсмен
У 37 школах Берегівського району, що на Закарпатті, секретаріат уповноваженого із захисту державної мови не виявив жодного класу, в якому навчання відбувалося б лише державною мовою.
Про це повідомляють на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.
У 2022 році в школах Берегівського району проводили державну перевірку, де виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства стосовно викладання там українською.
Стало відомо, що зі 108 шкіл, де є класи з угорською мовою навчання поряд з державною, у 37-ми немає жодного класу, в яких заняття проводили б лише українською.
Фото: michaklootwijk/Depositphotos |
Омбудсмен наголошує, що чинним законодавством не передбачено навчання в школах мовою національної меншини.
Натомість закон вимагає створення окремих класів чи груп із навчанням мовою національної меншини поряд із державною.
У таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.
Після перевірки виявили, що всупереч законодавству, в Берегівському районі діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова "з угорською мовою навчання".
При цьому керівництво однієї зі шкіл повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно 2 мовами: 70% – угорською, 30% – українською.
Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту".
Після перевірки також виявили, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення "школи з угорською мовою навчання".
Це створює підстави для порушення школами норм законодавства про державну мову. Як наслідок, діти, які є представниками національної меншини можуть дискримінувати інших учнів, зазначили в омбудсмена.
За результатами державного контролю склали відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки.
Нагадуємо, в Донецькій області покарали 6 поліцейських за ігнорування української мови.
Читайте також: Не мати нічого спільного з окупантом. Історії українців, які зрікаються російської