Де я, ким є і що маю? Чи існує криза середнього віку та як з нею впоратися

Де я, ким є і що маю?  Чи існує криза середнього віку та як з нею впоратися

Невпевненість, дратівливість, згадки про минуле та навʼязливі думки про майбутнє можуть бути ознаками особливого періоду, що, в більшості, проявляється в середньому віці.

Він асоціюється зі категоричними змінами іміджу, радикальними рішеннями та негативними відчуттями.

Та чи існує криза середнього віку? Що це за період? І як з ним впоратися?

"УП.Життя" поспілкувалися з лікарем психіатром Софією Влох та звернулися до видань Рsychology Тoday та Healthline щоб розібратися в цій темі.

Чи існує криза середнього віку і що це таке

Важливо зазначити, що криза середнього віку не є психічним розладом та не має клінічних симптомів. За словами психологині Софії Волох, це, швидше, певний період життя, який супроводжується змінами, роздумами та рефлексією.

РЕКЛАМА:

Під час цього періоду люди починають більше аналізувати власне життя: на якому етапі знаходяться, чого змогли досягти, що уже мають. Водночас відбувається порівняння теперішнього життя з тим, що було раніше, а також оцінювання того, що може трапитися.

У середньому віці також відбуваються зміни в організмі та тілі: починається процес старіння, тіло стає менш витривалим та пружним, може не виправдовувати наших очікувань. Це також може посилити кризу.

"Будь-які зміни супроводжують певними відчуттями. Якщо вони відбуваються в нашому тілі, соціумі, це може впливати на те, як ми почуваємося", – додає психіатриня.

Криза середнього віку – це не діагноз, а важкий період в житті людини середніх років. mymentalhealth/Depositphotos

Крім того, починаючи приблизно з 40 років, і чоловіки, і жінки виявляють, що їхні основні ролі у стосунках змінюються: батьки старіють і потребують догляду, а діти виросли і вже не потребують такої допомоги.

"Криза середнього віку визначається як період або фаза життєвого переходу, коли людина починає ставити під сумнів те, чого вона досягла чи навпаки, і чи ці речі дають відчуття задоволення і сенсу", – наголошує доктор психології, клінічний психолог Майкл Г. Веттер".

Ознаки та прояви кризи середнього віку

У кожної людини криза проходить індивідуально. Хтось може чутися розгубленим та невпевненим, а для когось цей період може видатися можливістю проаналізувати своє життя та змінитися на краще.

"Загалом криза може мати певну кількість симптомів, які можуть змінюватися в залежності від людини, але це не є діагностичним критерієм певного психічного розладу, тому конкретні симптоми не є визначеними. Різна література дає різну симптоматику", – наголошує Софія Влох.

Період "кризи" може супроводжуватися:

  • підвищенням тривоги,
  • емоційними коливаннями,
  • зниженням настрою,
  • відчуттям роздратування,
  • емоційної лабільності,
  • втомлюваністю,
  • порушенням сну чи апетиту.

Тому варто спостерігати за своїми відчуттями. Якщо ви певний період часу відчуваєте негативні емоції, дратівливість, пригнічений настрій через рефлексію чи певні зміни – це схоже на кризу середнього віку і варто звернутися за допомогою до психолога.

Читайте також: Як зрозуміти, що час йти до психолога. 4 конкретні ситуації

Криза у чоловіків vs криза у жінок

Експертка запевняє, що немає різниці у відчуттях, які можуть виникати під час кризового періоду, у чоловіків та жінок. Проте внаслідок кризи у людей може змінюватися звична поведінка, і ці прояви інколи можуть мати первні відмінності.

"Жінки можуть проходити кризу середнього віку трохи мʼякше, з менш радикальними змінами у поведінці, як у чоловіків. Наприклад, чоловік купує кабріолет і вмикає голосно музику, а в жінки фокус може бути зосереджений на тілі і догляді за собою", – ділиться експертка.

Тому порівнювати кризу середнього віку у чоловіків та жінок не варто. Вони цей етап проходять однаково, різких відмінностей немає.

Скільки триває криза середнього віку

Протягом життя людина стикається з багатьма кризами (трьох, пʼяти, семи років), що повʼязані саме зі змінами у певному віці.

За даними Американської психологічної асоціації, середній вік може тривати у межах від 35 до 60 років. У цей період людину, ймовірно, може "наздогнати" криза середнього віку.

"Розуміємо, що є певні вікові межі, де ми гостріше реагуємо на зовнішні та внутрішні зміни. До прикладу, в середньому віці може відбутися переїзд дітей від батьків, зміна роботи (підвищення чи скорочення), зміна сімейного статусу. Або навпаки: в людини все настільки стало в житті , що вона починає частіше задумуватися: а що далі?", – розповідає Софія Влох.

Триває криза середнього віку у кожної людини по-різному. elena_kalinicheva/Depositphotos

Тривалість кризи середнього віку може різнитися, залежно від особливостей конкретної людини. Важливо врахувати, що в період середнього віку відбуваються й певні зміни в організмі людини: тіло стає слабшим

"Для когось це пів року чи рік, для іншого це довший етап. Тому ми не можемо розділити цю кризу на певні етапи", – каже Влох.

Важливо розуміти, що криза переважно повʼязана зі змінами: психологічними та гормональними, або ж їхньою відсутністю. Тіло людини може ставати більш слабким, а шкіра – не такою пружною. Це може наштовхувати на думки про старіння, аналіз (не)зробленого за життя. Крім того, люди середнього віку, як правило, влаштовуються у своїй кар'єрі і можуть усвідомити, що не досягли того, чого хотіли.

Те, як людина це сприйматиме, й буде визначати її стан: можна бачити в цьому періоді можливості для росту, а можна – депресію та тотальне знесилення, оскільки змінювати життя стає з віком важче.

За словами психіатра, зміни потрібно сприймати з цікавістю та новизною. Це не завжди приємно, але й не є тягарем, щоб пригнічуватися чи впадати в апатію.

Криза переважно повʼязана зі змінами: психологічними та гормональними, або ж їхньою відсутністю. Alexcardo/Depositphotos

Від того, як ми сприймаємо зміни у житті та як ставимося до нових чи втрачених можливостей, залежить, скільки триватиме криза і як буде проходити, додає експертка.

Все працює в синергії: з яким темпераментом людина народилася, в яке середовище потрапила і яких навичок в цьому середовищі набула – те і визначає, як вона проживе кризу середнього віку.

Тобто якщо ви з дитинства гнучкі до змін, за життя набули досвіду, як поратися з труднощами і переживати важкі періоди, то вам буде легше пройти кризу, якщо вона вас наздожене.

Як впоратися з кризою середнього віку

"Криза середнього віку, яка не супроводжується певними психічними розладами та не має таких симптомів, не потребує специфіковано лікування", – наголошує спеціалістка.

Що робити, якщо ви помітили в себе ознаки кризи:

  • Турбуйтеся про себе

Це можуть бути приємні і корисні активності, розмови про те, що хвилює, зустрічі з друзями чи близькими.

Наприклад, змінити спосіб життя, додати фізичну активність, дотримуватися здорового харчування, достатньо відпочивати і спати.

На психічне здоровʼя добре впливають прогулянки на свіжому повітрі. Спробуйте виділити час щодня для годинної прогулянки на вулиці з аудіокнигою та хорошою музикою.

  • Змініть думки та ставлення

Якщо мислення узагальнене, песимістичне, радикальне і ви пригадуєте колишній негативний досвід, це може пригнічувати загальний настрій та наводити на негативні думки. Спробуйте пригадати позитивні зміни, які відбулися уже у вашому житті.

Середній вік може бути цікавим і приносити користь. До середини життя більшість невпевненості молодості зникає, зʼявляється більше впевненості в тому, хто ви є і що ви цінуєте.

Хоча у вас може бути менше стосунків, але ті, що є, стають глибшими і змістовнішими.

  • Аналізуйте

Часто криза середнього віку супроводжується й саморефлексією, оскільки людина вже прожила велику частину життя. Ось кілька запитань, які допоможуть більше розкрити власні думки в цей період:

  • Якби те, що про вас думають інші, не було проблемою, чим би ви дійсно хотіли займатися на цьому етапі свого життя?
  • Хто у вашому житті або в ширшій спільноті пройшов цей етап натхненно?
  • Як ви ставитеся до старіння? Чи приймаєте ви своє тіло таким, яким воно є зараз?
  • Які можливості цей етап життя відкриває для вас особисто та професійно?

Саморефлексія в середньому віці – це більше, ніж відповіді на кілька запитань. Вона вимагає глибоких роздумів, допитливості, порад і узгоджених дій. Середній вік запрошує вас зустрітися зі своїм життям віч-на-віч і вшанувати людину, якою ви відчайдушно прагнете стати чи вже стали. Цей час у вашому житті – між вами і вами, а не вашими батьками, дітьми, партнером або друзями.

  • Зосередьтеся на собі

Експерти з психічного здоров'я сходяться на думці, що зосередження на собі в цей період дуже важливе. Виділіть час на те, щоб запитати себе, чого ви хочете і що ви відчуваєте. Це може стати першим кроком до того, щоб зрозуміти, чи потрібно щось змінювати.

Тож, перш ніж робити щось інше, знайдіть трохи часу, щоб подумати про те, як у вас йшли справи протягом останніх кількох років.

  • Вивчайте щось нове

Вивчення чогось нового може тримати ваш розум активним, давати вам нове захоплення, дарувати почуття гордості та досягнення.

Тому якщо люди у середньому віці прагнуть різко змінити професію чи оновити імідж – це нормально. Робити імпульсивних рішень не варто, але й стримувати себе не потрібно. Якщо нове авто, гаджет чи заняття може допомогти вам у цьому емоційному періоді – дійте!

  • Відновіть зв'язок з рідними для вас людьми

Терапевти та дослідники доводять, що соціальні зв'язки є важливими для психічного здоров'я.

Наявність людей, з якими можна розділити хороші моменти і свята, людей, яким можна зателефонувати, щоб виговоритися, і людей, на яких можна розраховувати у важкі часи, може мати величезне значення для вашого емоційного здоровʼя.

  • Знайдіть час для особистого життя

Нерідко труднощі у шлюбі пов'язані з середнім віком: розлучення або просто зникнення романтичних і сексуальних почуттів.

Побутує думка, що у середньому віці можуть зʼявлятися тимчасові інтрижки. Та якщо шлюб дав тріщину, варто поговорити з партнером, спробувати разом щось нове, сходити на побачення, як у перші роки стосунків, а не шукати втіхи на стороні.

Середній вік – чудовий час для того, щоб змінити те, що, можливо, трохи застопорилося у вашому житті. Незалежно від того, це стосунки чи здоров'я, ви можете взяти ситуацію під свій контроль і здійснити позитивні зміни.

Загалом криза середнього віку може супроводжуватися й депресивним станом, проте це відбувається далеко не у кожного. Якщо протягом двох тижнів у вас пригнічений настрій, немає бажання нічого робити і ви не можете впоратися з цим самостійно, то варто звертатися за допомогою до спеціалістів.

Анастасія Коропецька, УП.Життя

Вас також може зацікавити:

Три психологічні виклики, з якими найчастіше стикаються українські біженці

Всім не вгодиш, або чому синдром "хорошої дівчинки" шкідливо впливає на життя

Реклама:

Головне сьогодні