Як виникло життя на Землі? Вчені відтворили умови формування "будівельних блоків" організмів
Вчені зробили новий крок, щоб з'ясувати джерело походження життя на Землі. Вони провели експеримент, щоб відтворити умови, в яких утворилися біополімери – сполуки, необхідні для створення живого організму.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Nature, повідомляє The Washington Post.
На початку 1950-х років вчений Стенлі Міллер провів революційний експеримент, в якому спробував відтворити умови ранньої Землі. До з’єднаних між собою колб він додав кілька простих речовин, які, як вважалося, були присутні в атмосфері та океанах молодої планети.
Науковець нагрів їх і вдарив електричним струмом, імітуючи блискавку. З цього "первісного бульйону" з'явилися амінокислоти – "будівельний матеріал" для білків.
У новому експерименті група німецьких вчених замінила колби на крихітні розгалужені мережі тріщин, подібні до тих, що утворюються в гірських породах. Їх створили у крихітному шматочку інертної тефлоноподібної речовини (FEP), який затиснули між двома сапфіровими пластинами.
Науковці пропускали через тріщини воду разом із ключовими для живих організмів хімічними речовинами. Зокрема, в одному з експериментів використовували гліцин (найпростішу амінокислоту) та триметилпропан.
Потім дослідники подавали у тріщини тепло, імітуючи процес, який може відбуватися біля гідротермальних джерел в океані або в пористих породах біля геотермального басейну. Без нагрівання реакції протікали дуже важко.
Науковці виявили, що тепло, яке протікає через геологічні мережі, сортує і фільтрує молекули, допомагаючи їм створювати довші ланцюги – біополімери, які є "будівельними блоками" для живих організмів. Зокрема, до біополімерів належать нуклеїнові кислоти (ДНК і РНК), пептиди, білки, вуглеводи й полісахариди.
За словами співавтора дослідження Крістофа Маста, теплові потоки в гірських породах могли виникати в різних геологічних умовах і були "повсюдними" на ранній Землі.
Надалі вчені планують створити мережу тріщин з геологічних матеріалів і побудувати більші мережі сполучених між собою секцій.
Нагадаємо, вчені припустили, як могла би виглядати Земля, якби людства не існувало.