9 ознак, що стрес підриває ваше фізичне здоров’я
Причин для стресу у наш час є незліченна кількість. Війна, обстріли, робота або навчання в укритті, проблеми у стосунках чи сварки з близькими – все це впливає на емоційний стан. Але в який момент стрес переростає у перманентне перенапруження, яке не тільки не полишає вас протягом тривалого часу, але і впливає на фізичне самопочуття?
Є щонайменше 9 фізіологічних ознак, які свідчать про те, що вам час відпочити і приділити увагу фізичному і ментальному здоров’ю, пише VeryWellMind.
Чим відрізняється стрес від перенапруження?
Ці поняття називають "двоюрідними братами".
Стрес – це фізична та емоційна захисна реакція на зовнішні подразники. Він може проявлятися прискореним серцебиттям та дратівливістю. Уникнути цього стану в житті практично неможливо, але іноді він набуває хронічного характеру.
Американська психологічна асоціація визначає хронічний стрес або перенапруження як фізичну та емоційну реакцію, яка виникає внаслідок переживання тривалої стресової ситуації.
Для порівняння: зубріння перед іспитами – це стрес, який трапляється лише кілька разів на рік. Водночас постійна робота в умовах високого тиску та дедлайнів, коли ви тривалий час перебуваєте під впливом стресових подій, може призвести до перенапруження.
Ліцензована сімейна психотерапевтка Кім Сліпські пояснює, що перенапруження може розвинутися в особливо стресових обставинах, як-от боротьба із хворобою, втрата роботи, конфлікт з чоловіком/дружиною, проблеми з психічним здоров'ям, сімейні проблеми тощо.
"Невизначеність і непередбачуваність можуть створити значний рівень стресу на додачу до щоденних стресів, які можуть перевершити наші можливості", – додає вона.
Сімейна психотерапевтка Лорен П'єтра наголошує, що людський організм може впоратися з короткотривалим стресом, але що довше це триває, то більшої шкоди він зазнає на фізіологічному рівні.
"Такі речі, як невміння сказати "ні", надмірні зобов'язання або відсутність перерв для відновлення чи перезарядки, лише сприяють перенапруженню", – наголошує П’єтра.
Тож які ознаки того, що стрес вже зайшов на територію перенапруження, і вчасно подбати про себе?
Порушення режиму сну
Деякі люди мають проблеми зі сном, коли тривалий час перебувають у стані стресу. Однак перенапруження може призвести до хронічного безсоння і, відповідно, відсутності якісного "перезавантаження" нервової системи.
Здоровий сон – це базова потреба кожної людини. Дорослі мають регулярно cпати щонайменше 7 годин на добу.
Симптомами хронічного безсоння або інсомнії є:
- регулярні труднощі із засинанням;
- коли ви прокидаєтесь декілька разів за ніч;
- ваш сон нетривалий і тривожний;
- вам не вдається заснути цілу ніч;
- відчуваєте себе втомленим навіть після тривалого сну та відпочинку;
- регулярні нічні кошмари;
- відчуваєте себе розгубленим, важко сконцентруватись.
У МОЗ України наголошують, що хронічне безсоння може спричинити деякі захворювання або симптоми хвороб. Наприклад, хворобу Паркінсона, хворобу Альцгеймера, психічні розлади тощо.
Постійне відчуття тривоги або дратівливості
Доведено, що стрес неминуче пов'язаний з виникненням тривожності, а перенапруження лише посилює її симптоми.
Почуття тривожності – це більше, ніж просто тимчасові переживання або напружений робочий день. Занепокоєння може не зникати протягом багатьох тижнів, місяців чи навіть років. У деяких випадках це може перерости в тривожний розлад.
Тривожність викликає безліч інших побічних ефектів, зокрема депривацію (дефіцит) сну. Науковці підтверджують і зворотну тенденцію – дефіцит сну може посилити почуття тривоги, внаслідок чого може з’явитися підвищена дратівливість, погіршення концентрації, слабкість, втома та інші симптоми, які можуть погіршити якість життя.
Часті головні болі
Перенапруження може проявлятися фізичними недугами, зокрема головним болем різної інтенсивності. Водночас люди, схильні до мігрені, можуть помітити, що стрес провокує сильні напади цього неврологічного захворювання.
Якщо ви помічаєте посилення головного болю, поговоріть з лікарем, щоб дізнатися, як полегшити свій стан.
Проблеми з травленням
Стрес і перевантаження зумовлюють вивільнення гормонів стресу, як-от кортизол, що може сприяти запаленню в усьому організмі, зокрема і шлунково-кишковому тракті. Це запалення може сприяти виникненню таких захворювань, як гастрит або синдром подразненого кишківника.
Якщо ви помічаєте проблеми з травленням, як-от спазми в шлунку, підвищений або знижений апетит чи нудоту, труднощі з випорожненням, невідкладно зверніться до лікаря.
Прискорене серцебиття
Якщо ви колись переживали сильний стрес, то, швидше за все, відчували прискорене серцебиття. Але чи знали ви, що насправді частота серцебиття не зростає в геометричній прогресії? Нещодавнє дослідження засвідчило: коли ви перенапружені і відчуваєте, що серце калатає, – насправді воно б'ється у звичайному темпі.
Науковці називають це лише одним із багатьох "трюків", до яких вдається розум, коли ви перебуваєте у стані стресу. Проте перенапруження може негативно вплинути на здоров’я серця, тому важливо вчасно звернутися до лікаря, якщо ви помітили зміни в частоті серцевих скорочень.
Проблеми зі шкірою
Ще однією ознакою того, що хронічний стрес буквально проявляється на тілі, є висипання. Цей взаємозв'язок поки що недостатньо вивчений, проте він існує. Внутрішні зміни, які перенапруження викликає в організмі, можуть призводити до появи прищів. Це своєю чергою викликає ще більший стрес, внаслідок чого проблема загострюється.
Так відбувається, зокрема, на тлі порушення гормонального фону внаслідок хронічного стресу. Це впливає як на основні функції організму (обмін речовин), так і на стан шкіри. Активізується робота сальних залоз, шкіра стає більш сприйнятливою до інфекцій. Також може зменшуватися репараційні властивості, коли виразки та рани довго загоюються.
У такому разі слід звернутися по допомогу до дерматолога, а також до фахівця з психічного здоров'я.
Ослаблена імунна система
Так, від хронічного стресу дійсно можна стати більш вразливими навіть до звичайної застуди. Це відбувається тому, що стрес і перенапруження змушують наш організм постійно виробляти кортизол, який викликає запалення. Це своєю чергою негативно впливає на імунну систему, зменшуючи кількість білих кров'яних тілець, що відповідають за боротьбу з інфекціями.
Можливо, ви помічали лоскотання в горлі щоразу, коли стрес посилюється? Так стрес "підриває" імунну систему, що робить людину більш вразливою до звичайних вірусів.
Хронічний біль
У медичному світі біль – спосіб організму повідомити нам про те, що щось не так. Розрізняють гострий (сильний, але тимчасовий) і хронічний біль. Останній може мати різну інтенсивність і турбувати протягом тривалого часу. Іноді хронічний біль є симптомом тривалого захворювання, але в деяких випадках важко визначити його конкретну причину.
Нещодавнє дослідження показало, що від 20 до 30% дорослих відчувають хронічний біль. Це майже від чверті до третини населення, які борються з періодичним фізичним дискомфортом. У міру розвитку досліджень на цю тему було виявлено, що стрес і такі стани, як-от депресія та посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), можуть сприяти посиленню хронічного болю.
Зниження сексуального потягу
Надмірний стрес може "бити" і по стосунках – платонічних, професійних, а також романтичних.
Гормони стресу – кортизол та адреналін – є частиною природної реакції організму. Коли останній виснажується від перенапруження, йому потрібен ресурс, аби продовжувати регулярно виробляти додаткові гормони стресу. Цим ресурсом слугують статеві гормони, що в результаті призводить до зниження статевого потягу.
Сексуальне збудження вимагає заспокоєння симпатичної системи та активації протилежної парасимпатичної нервової системи.
Раніше ми детально розповідали про те, що ще може слугувати причиною зниження лібідо у жінок.