Не ампутуй – врятуй: про що йдеться у посібнику для військових "Дороговказ пораненого"

Анна Штопенко — 4 березня, 16:11
Не ампутуй – врятуй: про що йдеться у посібнику для військових Дороговказ пораненого
Реабілітаційний центр "Незламні"

Упродовж останніх двох років 74% військових зазнали ураження кінцівок. Ампутація кінцівок при бойовій складає понад 15%. Такими є дані експертів Національної програми "#ВрятуйКінцівку".

У посібнику “Дороговказ пораненого” фахівці зібрали основну інформацію про те, що потрібно знати військовому в разі поранення кінцівки – від етапу евакуації до моменту лікування.

"Дороговказ пораненого" розробили в межах реалізації Національної програми "Врятуй кінцівку". Посібник оформлений як покрокова інструкція, в якій зазначено порядок дій військових у разі поранення. Його мета – зменшити частотність ампутації кінцівок.

Також у "Дороговказі пораненого" можна знайти юридичні поради стосовно того, як захистити свої права чи уникнути фінансових втрат.

Експерти програми кажуть, що в більшості випадків ампутацію після поранення роблять або через лобізм бізнесу, зацікавленого в реалізації протезів, або через недосвідченість лікарів, перевантаження лікарень чи недостатнє фінансування медицини.

РЕКЛАМА:

"Ампутація може здатися розв’язанням проблем, але насправді це шлях, який вимагає значної мужності, стійкості та постійної адаптації.

Кожна збережена кінцівка – це шанс на повноцінне життя, який надає сама природа. Ампутація та протезування – це крайнє рішення", – йдеться у посібнику.

Також у дороговказі можна знайти відповіді на питання:

  • як діяти у разі поранення кінцівки;
  • куди звертатися;
  • на що звертати увагу;
  • на що не зважати;
  • до чого можуть призвести та чи інша дія або бездіяльність;
  • рекомендації щодо різноманітних штатних і позаштатних ситуацій, які турбують поранених і їхніх родичів.

Посібник також може стати корисним для родичів бійців з пораненими кінцівками, адже процес лікування великою мірою залежить і від дій та підтримки оточення.

Зокрема, родичі можуть допомогти:

  • координувати дії медперсоналу та дізнаватися у лікарів про стан справ;
  • комунікувати з представниками військової частини щодо різних аспектів лікування;
  • збирати пакети необхідних документів;
  • робити фото рентгенів, виписок;
  • контролювати план лікування.

Для створення "Дороговказу пораненого" команда авторів провела десятки консультацій з військовими та цивільними лікарями, бойовими медиками, ветеранами і самими військовими, які мали поранення та пройшли шлях до одужання.

Робота над посібником тривала два роки – вона розпочалася ще в перші дні повномасштабного вторгнення. Дороговказ продовжуватимуть вдосконалювати з урахуванням нового досвіду лікарів і постраждалих.

Надалі команда планує сформувати спільноту для поранених, їхніх родичів, волонтерів і громадських організацій, а також, створити мобільний застосунок, який допоможе учасникам спільноти спілкуватися та допомагати один одному.

Раніше ми розповідали, як люди з ампутаціями та травмами проходять реабілітацію та повертаються до життя.

Анна Штопенко, "УП.Життя"

Реклама:

Головне сьогодні