Може бути небезпечно: департамент охорони культурної спадщини КМДА проти демонтажу Арки дружби народів
Тиждень тому Міністерству культури та інформаційної політики позбавило колишню Арку дружби народів у Києві статусу пам'ятки. Втім, у департаменті охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації виступають проти демонтажу та вважають, що він може нести небезпеку.
Про це у коментарі Суспільному для програми "Культура на часі" заявила директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова.
Вона нагадала, що у 2022 році міська адміністрація перейменувала Арку дружби народів на Арку Свободи українського народу. А зараз МКІП вирішив зняти охоронний статус та чекає від КМДА демонтажу.
Соловйова зазначила, що в КМДА та очолюваному нею департаменті не погоджуються з таким рішенням. Більше того – вважають імовірний демонтаж небезпечним. За її словами, частини Арки утворюють підпірну стіну, яка запобігає зсуву. Тому демонтаж цього об'єкта є важким, дорогим і небезпечним.
На думку Соловйової, варто провести публічні обговорення серед киян, які й визначать долю Арки.
"Арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. Сьогодні саме таке бачення є у суспільства. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка розташована поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність", – зазначила Соловйова.
Вона додала, що за чутками на цьому місці хочуть влаштувати меморіал загиблим героям. Однак поки що документації щодо таких планів немає.
Арка дружби народів у Києві була відкрита у рамках святкування 60-ї річниці створення СРСР у 1982 році. Окрім самої арки, частиною композиції був радянський монумент із двома "пролетарями" – українцем і росіянином.
У квітні 2022 року бронзову скульптуру двох робітників демонтували. Під час демонтажу у фігури росіянина відкололася голова, що спровокувало хвилю мемів у мережі. Мер Києва Віталій Кличко тоді зазначав, що композицію, встановлену поруч, закриють, а пізніше також розберуть.
14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про декомунізацію Арки і перейменувала її на Арку свободи українського народу.
В кінці березня цього року Український інститут національної пам'яті дійшов висновку, що Арка "дружби народів" у Києві підлягає повному демонтажу попри нещодавнє перейменування на Арку свободи українського народу.
На початку квітня у Київській міській державній адміністрації заявили, що не планують демонтувати Арку дружби народів в столичному Хрещатому парку, бо вона є пам'яткою історії місцевого значення, тож за законом її заборонено зносити чи переносити.