Були свідками формування планети: де знайти найдавніше каміння у світі та які таємниці Землі воно зберігає

У віддалених куточках Канади науковці знаходять зразки каміння, що формувалося понад чотири мільярди років тому – майже від початку існування планети.
Усередині цих древніх порід заховані крихітні кристали, здатні протистояти часу, тиску і радіації. Їх називають "капсулами часу", бо саме вони розкривають, як зароджувалась Земля і чи могли існувати на ній умови для життя ще до появи континентів, пише IFLScience.
Вченим відомо, що одним з етапів розвитку Землі було формування суші та перших континентів. Однак з того часу не залишилося багатьох доказів, які могли б розповісти більше про історію формування планети. Тому дослідники вивчають стародавні гірські породи, які досі можна знайти в деяких частинах Землі.
Одним із прикладів стародавнього каміння є комплекс акастівський гейс на північному-заході Канади. За віком ця порода може сягати чотирьох мільярдів років – це приблизно на 500 мільйонів років пізніше від створення Землі.
Каміння такого типу утворюється з дрібних частинок осадових порід на дні океану або через підняття магми з мантії Землі. Наповнення цих "капсул часу" дає вченим важливі підказки щодо формування стародавніх порід та розвитку планети.
Усередині давнього каміння дослідники знаходять крихітні кристали – циркони, які за розміром не перевищують товщину людської волосини. Попри невеликий розмір вони настільки міцні, що можуть утримувати радіоактивні елементи, як-от уран.
Крім того, циркони стійкі до хімікатів та здатні пережити геологічні події, під час яких формуються геологічні шари.
Центральні частини циркону вчені вважають крихітними "знімками" хімічних характеристик породи, в яких вони утворилися.
"Якщо я маю каміння, то можу використовувати типи мінералів, що містяться у них, і їхній хімічний склад, щоб визначити умови, за яких скеля існувала.
Наприклад, температура 700°C і високий тиск, який у кілька тисяч разів перевищує атмосферний, означають, що порода лежала глибоко в земній корі протягом певного періоду своєї геологічної історії", – пояснив професор Даррелл Генрі.
Які породи вважають найдавнішими на планеті?
Науковці знайшли в камінні хімічний елемент неодим 142. Цей тип атомів утворюється внаслідок розпаду самарію, якого тепер немає на планеті. Так вчені знайшли потенційно найдавніші породи на Землі віком 4,28 мільярда років.
Однак відкриття було суперечливим, оскільки інші дослідники стверджували, що циркони звідти утворилися лише 3,8 мільярда років тому. Все ж скелі з Гудзонової затоки визнали найдавнішими за версією Книги рекордів Гіннеса. У 2014 році науковці знайшли в Австралії породи віком 4,39 мільярда років.
"Це підтверджує нашу думку про те, як Земля охолола і стала придатною для життя. [Відкриття] також може допомогти нам зрозуміти, як утворилися інші планети, придатні для життя", – сказав професор Джон Веллі, геохімік з Університету Вісконсін-Медісон.
Раніше в Іспанії науковці знайшли найстаріше вино у світі, яке збереглося в рідкому стані. Рідина пробула в римській гробниці понад 2000 років.
