Київська школа економіки береться за "переосмислення" радянських елементів ВДНГ

Платформа культури пам’яті "Минуле/Майбутнє/Мистецтво" разом з Центром прав людини та меморіалізації війни Київської школи економіки досліджуватиме ВДНГ як частину радянської спадщини.
Про це повідомили Платформа в Telegram та Національний комплекс "Експоцентр України", який і нині має старий радянський брендинг – "ВДНГ" (Виставка досягнень народного господарства), а також чисельні елементи радянської символіки на будівлях комплексу.
Дослідження вже отримало робочу назву "ВДНГ: Переосмислення". Упродовж наступних 10 місяців над ним працюватимуть:
– Оксана Довгополова, професорка Київської школи економіки, співзасновниця платформи культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво;
– Катерина Семенюк, культурна менеджерка, кураторка, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, голова ГО «Культурні практики»;
– Антон Дробович, кандидат філософських наук, голова Центру прав людини та меморіалізації війни Київської школи економіки, голова Українського інституту національної пам'яті (2019-2024).
У результаті спільної роботи експерти мають напрацювати аналітичний документ щодо можливого переосмислення простору.
Команда ВДНГ бачить потребу професійного аналізу комплексу як феномену спадщини періоду СРСР, а також усіх попередніх напрацювань щодо цього.
"Переосмислення радянського спадку – це теж частина створення сучасної мови меморіалізації в Україні. В ситуації війни часто не хочеться згадувати про ці шари нашої історії, але саме розуміння природи радянської пропаганди дасть нам ресурс, щоб захиститись від імперського вплив", – йдеться у повідомленні.
Національний комплекс хоче започаткувати Музей монументальної пропаганди. Щодо необхідності його створення задумувалися ще у 2016 році. Однак з 2022 року тема набула особливого значення. Зокрема радянська історія закладена і у назві комплексу, адже розшифровується як Виставка досягнень народного господарства УРСР:
"Дослідження радянської історії ВДНГ та створення Музею монументальної пропаганди допоможе поєднати охорону спадщини з її переосмисленням. Адже радянська історія комплексу закладена в його архітектурі: павільйони, споруди та символіка вже є частиною майбутньої експозиції".
Оксана Довгополова та Катерина Семенюк зазначили, що планують рухатися ґрунтовно та поступово. Спочатку провести дослідження, а потім запропонувати гіпотези та публічно їх обговорити. Лише на наступних етапах міркувати про створення музею.
Платформа "Минуле/Майбутнє/Мистецтво" розпочала свою роботу у 2019 році. Її кураторками стали Оксана Довгополова та Катерина Семенюк.
Вони працюють над спеціалізованим словником роботи з пам’яттю, проводять дослідницькі розвідки в області перехідного правосуддя та трансформації регіональних ідентичностей в Україні.
Також команда курує художні виставки в Україні та за кордоном, організовує мистецькі лабораторії та меморіальні конкурси, розробляє освітні проєкти для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим, ініціює публічні дискусії щодо колективної пам’яті тощо.
Читайте УП.Культура в Telegram i WhatsApp!