Лопнула судина в оці: чому так відбувається і як цьому зарадити
Кон’юнктива (оболонка, яка покриває білок ока) містить багато крихітних кровоносних судин. Коли вони розриваються, на поверхні ока можуть утворюватися червоні плями – так званий субкон’юнктивальний крововилив.
Його не потрібно лікувати. Це – нешкідливий стан, який здебільшого швидко проходить самі по собі.
Чому відбуваються субкон’юнктивальні крововиливи та в яких випадках все ж варто звернутися до лікаря? Щоб з’ясувати це, "УП. Життя" використала інформацію з Mayo Clinic, Harvard Health Publishing і Cleveland Clinic.
Які симптоми цього стану
Немає жодних інших симптомів субкон’юнктивального крововиливу, крім червоної плями в оці.
Цей стан не спричиняє болю чи набряку та не впливає на зір. Більшість людей, які мають такий крововилив, навіть не підозрюють про це, поки не подивляться в дзеркало.
Є незначна ймовірність виникнення легкого подразнення ока, але виділень або будь-яких інших симптомів зазвичай немає.
Що провокує субкон'юнктивальний крововилив
Судини в очах можуть розриватися внаслідок стрімкого і короткочасного підвищення артеріального тиску через:
- натужування (під час кашлю, чхання, блювоти або під час відвідування туалету);
- травм голови або очей;
- підйом, поштовх або нахил вперед;
- занадто сильне тертя очей;
- носіння контактних лінз;
- прийом ліків, зокрема препаратів для розрідження крові.
Менш поширеними причинами субкон'юнктивального крововиливу є:
Лікування та профілактика стану
Лікування субкон'юнктивального крововиливу зазвичай не потрібне. Більшість пошкоджених кровоносних судин заживають протягом двох тижнів. Для зникнення великих плям може знадобитися більше часу. У міру того, як кров очищається, колір ділянки може змінюватися.
У цей час можна продовжувати використовувати контактні лінзи, якщо вони вам потрібні. Однак при появі болю в очах або погіршенні зору слід утриматися від носіння лінз і звернутися до лікаря, адже око може бути інфікованим.
Усунути подразнення очей, якщо воно виникає, можна за допомогою зволожувальних крапель. Вони продаються без рецепта, але ви можете запитати у лікаря, які краще використовувати.
Якщо вам потрібно потерти очі, робіть це обережно. Надто сильне тертя може призвести до незначної травми ваших очей і крововиливу.
Коли звернутися до лікаря
Якщо у вас часто повторюються кон’юнктивальні крововиливи або інші кровотечі, зверніться до лікаря. Це може бути симптомом більш серйозних недуг, зокрема:
- захворювання судин;
- кровотечі або порушення згортання крові;
- тяжкої астми;
- важкої травми ока (орбіти).
Якщо кровотеча на поверхні ока має чітко встановлену причину (наприклад, порушення згортання крові або прийом ліків, що розріджують кров), слід запитати в лікаря, чи можна вжити заходів, щоб зменшити ризик субкон’юнктивального крововиливу.