Не чекати ускладнень: вчені кажуть, що рання заміна серцевого клапана знижує ризики госпіталізації
Донедавна людям із проблемами серцевих клапанів, які не мали видимих симптомів, лікарі радили просто спостерігати за своїм станом і приходити на огляд раз на пів року чи рік.
Проте вчені знайшли докази, що така тактика може бути не найкращим вибором, адже раннє втручання у вигляді мінімально інвазивної заміни клапана вдвічі знижує ризик раптової госпіталізації та розвитку ускладнень.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі The New England Journal of Medicine, пише The New York Times.
У дослідженні взяли участь близько 900 людей із тяжким звуженням аортального клапана, який контролює потік крові з серця. Половину пацієнтів відразу направили на мінімально інвазивну заміну клапана, а іншу половину попросили чекати до появи симптомів.
Результати показали, що ті, хто пройшов ранню заміну клапана, вдвічі рідше потрапляли в лікарню з серцевими проблемами порівняно з тими, хто просто спостерігав за станом.
Традиційно лікарі утримувалися від заміни клапанів, якщо пацієнт почувався добре, адже такі операції зазвичай потребували відкритого хірургічного втручання.
Та з появою методу транскатетерної заміни клапана (TAVR), який дозволяє вставити новий клапан через невеликий розріз у паху, ситуація змінилася. Тепер операція стала менш травматичною, а отже, більш підходить навіть для тих, у кого поки немає скарг.
Дослідження показало, що хвороба аортального стенозу прогресує значно швидше, ніж вважалося раніше: майже 70% пацієнтів, які чекали, врешті-решт потребували термінової операції.
Це свідчить про те, що заміна клапанів на ранніх стадіях може запобігти розвитку хвороби та зменшити ризик раптових ускладнень.
Раніше ми розповідали, як відрізнити інфаркт від зупинки серця.